Тристоронні переговори про транзит російського газу через газотранспортну систему України до Європи продовжать у листопаді 2019 року. Чинний контракт на транзит закінчується 31 грудня 2019 року.

Про це повідомив міністр енергетики Росії Олександр Новак, передає «Интерфакс».

Зазначається, що черговий раунд переговорів про транзит газу тривав близько 80 хвилин. Зустріч делегацій України, Росії та ЄС відбулася із запізненням на 2 години, однак самі переговори тривали вдвічі довше, ніж попереднього разу у вересні 2019 року.

Нагадаємо, що 28 жовтня у Брюсселі почався четвертий раунд тристоронніх переговорів між Україною, Росією та ЄС про укладання нового контракту на транзит російського газу через Україну. Чинний контракт добігає кінця 31 грудня 2019 року. Щороку Транзит приносить Україні 3 мільярди доларів.

Напередодні виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко повідомив, що Росія на переговорах про транзит висуває до України принизливих поступок, на які Україна піти не може.

За словами Вітренка, припинення транзиту газу з Росії до Європи через Україну невигідне і самій Росії, однак втрати для російської економіки у такому разі будуть набагато меншими, ніж втрати для української.

Напередодні у Національному банку України повідомили, що Росія буде вимушена здійснювати транзит свого газу до Європи через Україну у 2020 році.

18 жовтня у Газпромі заявили, що укладуть новий договір про транзит газу з Україною після того, як Україна відмовиться від своєї перемоги у Стокгольмському арбітражі. У відповідь, Нафтогаз повідомив про те, що надішле Росії нові позивні вимоги на 11 мільярдів доларів.

Напередодні президент Росії Володимир Путін заявив, що РФ готова укласти новий транзитний контракт з Україною за європейським законодавством. У Нафтогазі зазначили, що таку заяву Путін зробив через те, що Росія не вірить, що Україна встигне запровадити європейське законодавство до кінця року.

Зазначимо, що європейські правила транзиту газу передбачають прозорий процес формування тарифів на газ та його транзит. Відповідно до них компанія, яка постачає газ не може відповідати за його транспортування, тому від України видається розділити свою найбільшу енергетичну компанію — Нафтогаз — та виокремити оператора газотранспортної системи в окрему юридичну особу.

Підписати новий договір саме за європейськими правилами наполягає Україна та ЄС. Це дозволить у майбутньому легше вирішувати газові суперечки та уникнути «політичної складової» у газових відносинах.

19 вересня 2019 року у Брюсселі відбувся черговий раунд тристоронніх переговорів про транзит російського газу через ГТС України до Європи. Переговори відбулися за участі представників українського уряду та Нафтогазу, російського уряду та Газпрому, а також Єврокомісії.

За підсумками переговорів Росія вперше погодилася на укладання угоди про транзит за європейськими правилами. Переговори домовилися продовжити у жовтні 2019 року. Українська сторона на переговорах передала примірники угоди на транзит Газпрому.

Поділитись: