Антикорупційна експертка Центру протидії корупції Анастасія Красносільська
Фото:

Василь Пехньо/Громадське

Майже половина кандидатів, які успішно склали іспит на зайняття посад суддів Вищого антикорупційного суду, мають сумнівну доброчесність.

Про це на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі заявили представники коаліції громадських організацій, які займалися аналізом досьє кандидатів – Центр протидії корупції, Фундація DEJURE, Автомайдан та Transparency International Україна.

«У списку тих, хто не відповідає критерію доброчесності, на нашу думку, є ті, хто вніс до декларацій неправдиві відомості або статки, походження яких не можуть пояснити. Також критерієм є причетність кандидатів до ухвалення сумнівних або політично вмотивованих рішень, зокрема, щодо учасників Майдану. Крім того, наші аналітики аналізували суддів на предмет сумнівних політичних зв’язків», — розповіла антикорупційна експертка Центру протидії корупції Анастасія Красносільська про критерії потрапляння у «чорний список».

Повний список та причини включення до нього 55 кандидатів, доброчесність яких, на думку коаліції громадських організацій, є під сумнівом доступні за посиланням.

Представники громадськості зазначили: «Якщо кандидат зможе публічно пояснити свої статки – претензії щодо нього будуть зняті».

«Ми закликаємо кандидатів, щодо яких є підозри в доброчесності, пояснити причини й показати джерела їхнього збагачення. Не розповідати про подарунки від Миколая під подушку чи подарунок від бабусі, а пояснити справжнє джерело походження коштів», - додала старша менеджерка проектів Фундації DEJURE.

Раніше Громадська рада міжнародних експертів поставила під сумнів 8 претендентів до Антикорупційного суду.

Нагадаємо, у листопаді 2018 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України обрала шістьох членів Громадської ради міжнародних експертів (ГРМЕ), які займатимуться відбором суддів Вищого антикорупційного суду. Якщо щонайменше троє із шести членів ГРМЕ не проголосують за підтвердження доброчесності та професійності якогось кандидата, такого кандидата виключать із конкурсу.

Загалом документи на посаду судді станом на 24 вересня 2018 року подали 342 кандидата, з них 240 до судів першої інстанції, 102 — до апеляційної палати.

Загалом до Вищого антикорупційного суду планують набрати 39 суддів, з них — 12 посад до Апеляційної палати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Якщо не вдасться Україні, то це взагалі неможливо», — суддя США, який допомагає створити антикорупційний суд в Україні.

У липні прем'єр Гройсман доручив за місяць знайти приміщення для Антикорупційного суду.

7 червня 2018 року Верховна Рада ухвалила закон про Антикорупційний суд у другому читанні під час засідання 7 червня. «За» проголосували 317 депутатів. У Венеціанській комісії привітали ухвалення закону про Антикорупційний суд.

12 липня 2018 року Рада схвалила правки до закону про Антикорупційний суд, на яких наполягали в МВФ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Першочергова задача України — створити незалежний антикорупційний суд» — постійний представник МВФ в Україні

Створення Антикорупційного суду — одна з вимог міжнародних партнерів України для подальшої співпраці. Серед його запланованих функцій — розслідування справ Національного антикорупційного бюро щодо корупції серед високопосадовців. Серед інших вимог — підвищення цін на газ для населення та збалансування державного бюджету.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Навіщо Україні потрібен Антикорупційний суд

Поділитись: