Байден приїхав домовлятися про нафту із Саудівською Аравією, яку закликав зробити «вигнанцем» через вбивство журналіста

Президент США Джо Байден та кронпринц Саудівської Аравії Мухаммед бін Салман, 15 липня 2022 року
Президент США Джо Байден та кронпринц Саудівської Аравії Мухаммед бін Салман, 15 липня 2022 рокуМіністерство закордонних справ Саудівської Аравії / Twitter

Президент США Джо Байден приїхав із робочим візитом до Саудівської Аравії, де зустрівся з кронпринцом Мухаммедом бін Салманом — його називають причетним до убивства саудівського журналіста Джамаля Хашогджі у 2019 році. Байден закликав зробити Саудівську Аравію «вигнанцем» через це вбивство. Намагаючись налагодити політичні зв'язки, він підкреслив, що думку щодо принца не змінив.

Про це пише Reuters.

Джо Байден прибув до Саудівської Аравії через три роки після того, як будучи кандидатом у президенти, казав, що Саудівську Аравію слід зробити «вигнанцем» на світовій арені через убивство саудівського журналіста та оглядача The Washington Post Джамаля Хашогджі.

Першим пунктом порядку денного під час візиту Байдена було питання енергетики, а саме постачання нафти та кроки для стабілізації ринку. Перед поїздкою президент США опублікував власну колонку у The Washington Post, де пояснив, навіщо потрібна поїздка на Близький Схід.

«Ми маємо протистояти агресії росії, поставити себе в найкращу можливу позицію, щоби випередити Китай, і працювати для більшої стабільності в цьому регіоні світу, який має вагоме значення. Щоби зробити це, ми повинні безпосередньо співпрацювати з країнами, які можуть вплинути на ці результати. Саудівська Аравія є однією з них», — пише Байден.

Відтоді як Джо Байден вступив на посаду президента, його адміністрація оприлюднила висновки розвідки США, згідно з якими принц Мохаммед особисто схвалив убивство Хашогджі у 2019 році. Відтоді глава США намагався розмовляти безпосередньо з королем Саудівської Аравії, а не з принцом.

Під час привітання по прибуттю Байден, ймовірно демонстративно, вдарив кулаками з принцом та потиснув руку королю Салману. Вже після зустрічі президент США розповів журналістам, що порушив питання вбивства журналіста із самого початку.

«Щодо вбивства Хашогджі, я порушив це питання на початку зустрічі, даючи зрозуміти, що я думав про це в той час і що я думаю про це зараз. Я був відвертим і прямим в обговоренні цього питання. Я чітко висловив свою точку зору. Я дуже прямо сказав, що для американського президента мовчання щодо прав людини не відповідає тому, ким ми є і ким я є», — сказав Байден.

За його словами, під час зустрічі кронпринц Мухаммед запевняв, що не несе особистої відповідальності, але Байден підкреслив, що вважає навпаки. Попри підкреслену відстороненість Байдена наречена Хашогджі Хатідже Ченгіз розкритикувала його.

За результатами зустрічі Байден оголосив, що очікує побачити «подальші кроки» з боку Саудівської Аравії щодо енергетики найближчими тижнями.

Хто такий Джамаль Хашогджі та що з ним сталося?

Цей саудівський журналіст був оглядачем американської газети The Washington Post і відомий критичними матеріалами про королівство. Хашогджі у 2017 році покинув батьківщину, щоб уникнути переслідувань за свої погляди, і переїхав до США. Протягом року він писав для Washington Post, критикуючи політику Саудівської Аравії щодо Катару, Канади, Ємену та засуджуючи переслідування владою країни інакодумців.

2 жовтня 2018 року журналіст зник після візиту до консульства Саудівської Аравії в Стамбулі. Про зникнення повідомила його наречена. 19 жовтня Саудівська Аравія вперше визнала, що журналіста Хашогджі випадково вбили в консульстві у Стамбулі. 26 жовтня Саудівська Аравія визнала, що вбивство журналіста було умисним. Уперше бін Салман прокоментував цю справу аж у вересні 2019 року, заявивши, що не знав про «операцію» з убивства медійника.

Як розслідується справа?

У грудні 2018 року Сенат США схвалив резолюцію, яка також покладає провину за вбивство Джамаля Хашогджі на наслідного принца. Резолюція закликала уряд Саудівської Аравії притягнути до відповідальності всіх причетних до вбивства. У Саудівській Аравії відкинули ці звинувачення.

Того ж місяця 2018 року Анкара заявила, що генконсул Саудівської Аравії в Стамбулі також є співучасником убивства саудівського журналіста Джамаля Хашогджі, оскільки співробітники саудівських спецслужб прибули в дипломатичну установу з конкретною метою вбивства. На початку березня 2019-го Інтерпол оголосив у розшук 20 людей із метою їхнього арешту та екстрадиції у зв'язку з убивством журналіста.

У грудні 2019 року в Саудівській Аравії завершився власний суд над обвинуваченими у справі про вбивство журналіста Джамаля Хашогджі. П'ятьох обвинувачених засудили до смертної кари, трьох — до 24 років позбавлення волі. У вересні 2020 року вироки пом'якшили: п'ятьох обвинувачених засудили до 20 років тюрми, ще троє отримали від 7 до 10 років.