Чиновники в Китаї почали знищувати докази репресивної політики щодо мусульман
Влада Сіньцзян—Уйгурського автономного регіону Китаї, в якому розташовуються так звані «табори перевиховання» для мусульманського населення, знищує дані та документи, пов'язані з її репресивною політикою щодо цієї релігійної меншини.
Про це повідомляє інформаційне агентство Associated Press із посиланням на чотири обізнані джерела.
Окрім знищення документів, урядовці Сіньцзян-Уйгурського регіону також посилюють контроль над інформацією та тривалий час консультуються з керівництвом Комуністичної партії Китаю в Урумчі, столиці Сіньцзяну.
В Associated Press не змогли отримати коментар від Міністерства закордонних справ Китаю і уряду Сіньцзяну щодо можливого знищення інформації про «табори перевиховання».
Такі дії влади почалися після публікації журналістами та розслідувачами доказів репресивної політики влади Китаю проти мусульман Сіньцзян-Уйгурського автономного району — уйгурів. Відповідні таємні документи оприлюднили видання The New York Times і Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ). У них описуються джерела програми Китаю з примусової асиміляції уйгурів та її поступове посилення. Матеріали описують умови облаштування так званих «таборів перевиховання» для мусульман.
Офіційна позиція Китаю — ці табори надають добровільну професійну перепідготовку і протидіють тероризму та екстремізму в Сіньцзяні. Посольство Китаю у Великій Британії заперечило наявність описаних в оприлюднених документах репресивних практик.
Після оприлюднених документів у Палаті представників Конгресу США 5 грудня ухвалили законопроєкт, який зобов'яже президента Дональда Трампа ввести санкції проти Китаю через їхні «табори перевиховання» для мусульман у Сіньцзян-Уйгурському автономному районі країни.
9 грудня глава сіньцзянського уряду Шохрат Закір натомість заявив, що всіх мусульман, які перебували в «таборах перевиховання», відпустили. За словами чиновника, вони «з допомогою уряду… знайшли постійне місце роботи [і] покращили рівень свого життя». Підтвердити цю інформацію з незалежних джерел журналістам поки не вдалося.
Нагадаємо, в липні 2019 року влада Китаю заявила, що звільнила 90% уйгурів, які перебували у виправних таборах. Натомість сім’ї затриманих заявили, що це неправда.
Перший офіційний документ про «боротьбу з екстремізмом» у Сіньцзяні було оприлюднено в листопаді 2018 року. У ньому йшлося про існування «таборів перевиховання» для уйгурів — корінного народу цього району КНР. Дії влади Китаю щодо уйгурів неодноразово піддавалися критиці з боку міжнародних організацій та країн Заходу.
Уйгури — це мусульманське населення тюркського походження, яке проживає в межах Сіньцзян-Уйгурського автономного району Китаю, який займає одну шосту площі країни. З 22 мільйонів тамтешнього населення понад вісім мільйонів складають уйгури.
За різними оцінками, у так званих «таборах перевиховання» перебуває від 1,5 до 3 мільйонів уйгурів. Важко підрахувати й точне число таких таборів: за даними групи Etnam, яка виступає за право уйгурів на незалежність, у Сіньцзяні їх може бути понад 460.
- Поділитися: