УКРАЇНА

Помилування Сенцова: чи може Путін звільнити політв'язня без його особистого звернення

16 серпня, 2018 16:17
УКРАЇНА/Помилування Сенцова: чи може Путін звільнити політв'язня без його особистого звернення
Зберегти
Вигляд
lead
Сенцов особисто повинен написати прохання про помилування — про це 15 серпня заявив прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков. Чи справді процедура помилування згідно з російським законодавством передбачає особисте звернення «засудженого» і як звільняли інших українських політв'язнів — Громадському пояснили юристи та колишні в'язні Кремля.

Сенцов особисто повинен написати прохання про помилування — про це 15 серпня заявив прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков. Він назвав некоректними повідомлення ЗМІ про відмову Кремля помилувати українського режисера Олега Сенцова.

«Ви знаєте, що є чинне законодавство, і тут вживати фразу «відмовили у помилуванні», напевно, некоректно з юридичного погляду, тому що не було прохання про помилування (безпосередньо від засудженого)», — сказав Пєсков.

Від часу анексії Криму і початку війни на Донбасі за ґрати в Росію потрапили понад 50 українців. Декого утримують у СІЗО, дехто вже отримали тюремні терміни — це і Олег Сенцов, і Олександр Кольченко, Микола Карп'юк, Станіслав Клих, Володимир Балух та інші.

Звільнити за цей час удалося небагатьох. Зокрема, це Геннадій Афанасьєв та Юрій Солошенко, Надія Савченко, Ільмі Умеров та Ахтем Чийгоз, а також Олександр Костенко, який, утім, одним із перших кримських політичних в'язнів відбув увесь термін ув'язнення — 3,5 роки.

Отже, чи справді процедура помилування згідно з російським законодавством передбачає особисте звернення «засудженого» і як звільняли інших українських політв'язнів — Громадському пояснили юристи та колишні в'язні Кремля.  

 Олександр Попков, адвокат засудженого в Росії «за тероризм» українця Геннадія Афанасьєва 

«Юридично не потрібно, щоб саме ця людина просила про помилування. Потрібно якесь прохання про помилування, та необов'язково від цієї людини. І було багато прецедентів, коли помилували без особистого прохання — це і Надія Савченко, і інші. Кремль просто нагнітає ситуацію, як він це і робив».

 Ахтем Чийгоз, заступник голови Меджлісу, колишній політв'язень

«Закон не працює, а слова Пєскова — це спекуляції. Після завершення робочого дня в СІЗО до мене прийшли двоє ФСБ-шників високих чинів з Москви. Вони прямим текстом сказали: нам цар дав команду, і ми повинні її виконати — вас повинні відпустити. Потім хвилин 40 вони описували, що на мене чекає, якщо я не напишу прохання про помилування, що я не доїду до певних місць, що я може й живий не залишуся. Тобто спершу був психологічний тиск, а потім — папірець, в якому я «прошу помилування, бо усвідомив усе, що робив». Я відповів, що не буду це підписувати і попросив відвести мене в камеру. Два тижні після цього мене не турбували. А тоді одного ранку мене просто забрали з камери. Я вважаю, що наразі просто немає волі Путіна. Щойно буде його наказ — усе інше буде неважливим».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Воля для Умерова і Чийгоза: як звільняли кримських політв'язнів

 Ірина Геращенко, перша віце-спікерка ВР, представниця України в тристоронній контактній групі в Мінську

«Кремль не готовий випустити Олега Сенцова, Кремль на сьогодні обрав тактику шантажа та повільного вбивства Олега, в науку іншим політв'язням. Кремль буде грати у свою жорстоку гру покарання українців, України й українських політв'язнів. І відповідь і реакція має бути всього світу. РФ не відповідає на жодні пропозиції щодо обміну росіян на українських політв'язнів. Нуль відповіді. Нуль. Жодної реакції на наші пропозиції, жодної зацікавленості Росії у свої громадянах».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Олег Сенцов: «У мене не буває депресії» — розмова правозахисниці з голодуючим режисером

Ілля Новіков, російський адвокат, який захищав Надію Савченко

«Річ у тім, що право президента на помилування, передбачене Конституцією Росії, не залежить від жодних законів і положень нижчого рівня. Коли ви чуєте від російських представників, що нібито Сенцов або хтось інший не може бути помилуваний, тому що не дотримано порядку подачі заяви про помилування, — ви повинні розуміти, що це брехня. Прецедент Савченко цінний тим, що ми тепер знаємо, що це працює в інший спосіб. Усупереч тому, що нам кажуть тепер, людину можна помилувати без її особистого прохання про помилування».

 
Пов`язані новини