У другому кварталі 2019 року Газпром отримав на 38% менше доходів від експорту газу до Європи, ніж у попередньому кварталі.

Про це повідомляє «РБК» з посиланням на дані Центрального банку Росії.

Так, якщо на початку 2019 року Газпром отримав 14,1 мільярда доларів від експорту газу, то у другому кварталі його доходи зменшилися до 8,7 мільярда доларів. При цьому, обсяги постачання газу до Європи Газпром лише наростив.

Зазначається, що зменшення доходів російського газового монополіста не пов'язане з сезонністю, адже за перші два квартали попереднього року Газпром отримав 12,7 мільярда доларів та 11 мільярдів доларів доходів відповідно.

Зазначимо, що причиною падіння дохідності Газпрому може бути суттєве падіння цін на газ у Європі, зокрема через надмірну пропозицію газу на ринку. З цієї ж причини падають і ціни на газ в Україні.

Нагадаємо:

У березні на енергетичних біржах Європи, на яких Україна купує імпортний газ, ціна на блакитне паливо різко впала. Так, рівень цін на ринку чи не вперше став нижчим за рівень регульованих державою цін. Тому 3 квітня уряд ухвалив постанову №293, якою зобов'язав Нафтогаз продавати газ населенню за ринковими цінами.

Згодом у Нафтогазі повідомили, що виконати цю постанову уряду неможливо, адже вона суперечить іншим урядовим постановам, зокрема про ПСО (спеціальні зобов’язання Нафтогазу продавати газ населенню за встановленою урядом ціною). Також у компанії закликали уряд або скасувати ПСО, або внести до нього зміни, щоб для зниження цін на газ для населення були всі законні підстави.

В уряді на таку пропозицію відповіли ультиматумом, закликавши Нафтогаз до 24 квітня публічно заявити про зниження цін на газ для населення у травні. Якщо цього не станеться, то уряд звільнить голову правління Нафтогазу Андрія Коболєва, контракт з яким продовжили напередодні.

22 квітня уряд та Нафтогаз узгодили рішення знизити ціни на газ для населення з 1 травня до 8247 гривень за тисячу кубометрів.

Водночас, відповідно до домовленостей України з Міжнародним валютним фондом та постанови про ПСО, з 1 травня ціни на газ для населення мають зрости до 9850 гривень за тисячу кубометрів, а з 1 січня 2020 року — до 12 300 гривень за тисячу кубометрів.

Ціна на газ для населення, згідно з вимогами МВФ, повинна формуватися із вдвох факторів — собівартості українського газу та супутніх послуг, та його імпорту. Оскільки газ у Європі подешевшав, і Україна може його закупити за менші гроші, держава може знизити тариф для населення, не порушивши тим самим домовленості з МВФ.

Поділитись: