Головні історії тижня: Квартал і пісня про Гонтареву, смог в Україні, «детектор» для «слуг народу» і, звичайно, Трамп

Головні історії тижня: Квартал і пісня про Гонтареву, смог в Україні, «детектор» для «слуг народу» і, звичайно, Трамп

Тиждень почався зі скандалу довкола пісні «Кварталу» про ексглаву Нацбанку Гонтареву, ми побачили нові свідчення щодо імовірного тиску Трампа на Україну, стали свідками онлайн-допиту на «детекторі» депутатів від «Слуги народу». А завершився новинний тиждень маршем за легалізацію медичної марихуани. Та це не всі історії.

«Горіла хата», Гонтарева, Квартал, Коломойський і хор Верьовки

Пісня студії «Квартал 95» поставила під загрозу державне фінансування Національного хору імені Верьовки. Разом із хором кварталівці заспівали про пожежу в будинку екс-глави Національного банку України Валерії Гонтаревої, яка має відкритий конфлікт з олігархом Ігорем Коломойським. Ми поговорили з директором хору про те, чи жалкує він, що не відмовився від виступу та скільки Квартал заплатив співакам за участь у шоу.

Чому депутатів «Слуги народу» відправили на перевірку детектором брехні?

11 депутатів від фракції «Слуги народу» не підтримали законопроєт про знищення так званих «схем Яценка» під час засідання комітету з питань фінансів. За словами глави комітету, цей проект мав би знищити корупцію під час продажу нерухомості. З’явилася інформація, що окремі обранці отримали по 30 тисяч доларів хабарів за те, що не голосуватимуть за це проект, тож президент Зеленський зажадав допиту депутатів на поліграфі. Що це за законопроект, хто такий Яценко і що відбувається з найбільшою фракцією парламенту – читайте в матеріалі Анастасії Блаватнік.

15 років в'язниці за журналістську діяльність

В окупованому Донецьку за абсурдними звинуваченнями до 15 років в’язниці засудили українського журналіста Станіслава Асєєва (Васіна) . Він писав для українських ЗМІ і був одним з небагатьох, хто залишився працювати на територіях, підконтрольних самоназваним «республікам». Редактори Стаса, його знайомі, пригадували, що будь-який з текстів Асєєва в умовах окупації перетворювався в текст вироку і він це розумів. Детальніше про нього читайте в матеріалі Вікторії Рощиної.

«Канабіс допомагає з усім цим якось жити». 5 історій українців, які вживають марихуану в медичних цілях

У Києві відбувся черговий марш за легалізацію медичної марихуани.Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) нещодавно запропонувала змінити статус канабісу, оскільки є чимало доказів ефективного використання його в лікувальних цілях. Наші журналісти поговорили з українцями, які приймають медичний канабіс в лікувальних цілях на свій страх і ризик.

Смог в Україні. Купувати маску чи не панікувати?

Станом на 26 жовтня значних перевищень рівнів забруднення атмосферного повітря в Україні немає. Це дані ДСНС.Утім незначні перевищення гранично допустимих концентрацій виявили в Дніпрі, Одесі, Кривому Розі, Львові та Кам’янському. Чому ми вже тиждень живемо в тумані та чи варто панікувати – в поясненні Аліни Шеремети.

«Бізнесмен, перш ніж підписати чек, просить віддати йому борг» — що про тиск Трампа на Україну розповів посол Тейлор

Вибухове свідчення за зачиненими дверима, якевикликало зітхання й здивовані вигуки — так американські ЗМІ відреагували на виступ повіреного у справах США в Україні Вільяма Тейлора у справі про імпічмент Дональда Трампа. Свідчення посла вказують, що тиск на Україну з боку оточення Трампа був, і потужніший, ніж вважалося досі. Головне читайте тут.

У скандалі із Трампом та тиском на Україну фігурує український олігарх Дмитро Фірташ. Яким чином він пов’язаний із адквокатом Трампа розповідає Франклін Фоер — журналіст видання The Atlantic, який розслідував так звану чорну бухгалтерію Партії регіонів і виплати американському політтехнологу Полу Манафорту.

В історії з імпічментом Трампа стає дедалі більше дійових осіб і аби розібратися, хто до кого і яке має відношення — слухайте перший випуск нового подкасту hromadske «what the факт»: Ангеліна Карякіна та Наталя Гуменюк про те, чи намагався Трамп чинити тиск на Зеленського, аби потопити власних конкурентів на наступних виборах президента США; Яку роль у цій історії відіграє колишній генпрокурор Шокін та ексміністр екології Злочевський і хто такий Гантер Байден — окрім того, що син батька-політика?

Що ще сталося у світі?

У Канаді партія прем’єра Джастіна Трюдо перемогла на парламентських виборах, але менш впевнено, аніж 2015-го року. Олена Куренкова розповідає, чому змінилася підтримка Трюдо та що результати цих виборів означають для України.  

У Каталонії неспокійно. Люди вийшли на масштабні демонстрації через вирок місцевим політикам-сепаратистам. Після тижня демонстрацій та протистояння із поліцією страйки припинилися, але влада країни та місцевий уряд так і не домовилися про майбутнє регіону. Про що говорять самі учасники протестів – читайте в репортажі з Барселони.

Чилі – одна з найбільш політично стабільних та економічно успішних країн у регіоні. Але зараз там – найбурхливіші від часів диктатури Піночета заворушення. Усе почалось з рішення підняти вартість проїзду у метро в Сантьяго, столиці Чилі, на 4 центи. Та це виявилось тільки вершиною айсбергу. Більше в матеріалі.

Про жінку на фронті, ЛГБТ-активізм та націоналізм — розмова з аеророзвідницею Настею Конфедерат

«О, дівчинка приїхала!» — як це бути жінкою на війні, ветеранкою в цивільному житті та ЛГБТ-активісткою в українському суспільстві? Про це Тетяна Огаркова поспілкувалися з аеророзвідницею Настею Конфедерат. Вона розповіла, чи існує дискримінація жінок на фронті, як ставляться до військового минулого її партнерки та якої підтримки потребують ветерани.

Ринок землі — у відповідях Міністерства економіки

Дедалі більше питань про те, яким буде майбутній ринок землі: Чи будуть банки кредитувати фермерів, Чи не скуплять великі орендарі всі паї, чи будуть безкоштовно надавати землю? Ми запросили заступника міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тараса Висоцького, аби він відповів на ці питання. Головні тези про майбутні земельні зміни читайте тут.

З Генпрокуратури звільнили Сергія Горбатюка. Він займався розслідуваннями злочинів на Майдані

З ГПУ звільнили Сергія Горбатюка, який займався розслідуваннями злочинів під час Революції Гідності. Офіційна причина – реорганізація. Чи вплине це на розслідування вбивств на Майдані? Таня Безрук поговорила з Горбатюком в його останній робочий день.

«Луганщина зараз нагадує Припʼять», — новий глава обладміністрації

Новим очільником Луганської обласної адміністрації призначили Сергія Гайдая. До цього він керував Мукачівською районною адміністрацією та працював у Київраді. Чи знає він, де в регіоні крадуть державні гроші, про плани щодо будови обладміністрації в стилі магазину Metro та про отримання вищої освіти в 38 років запитав Іван Бухтіяров.

«Ми знали, що російські війська є в Криму, відколи ті перетнули кордон», – головнокомандувач НАТО в Європі часів анексії

У дні анексії Криму і боїв за Дебальцеве в командуванні сил НАТО в Європі добре знали, що на українській території воюють російські війська. Та деякі країни-члени Альянсу відмовлялися сприймати дані розвідки. Про це в новому випуску «Дуже важливої передачі» розповів Філіп Брідлав – Верховний головнокомандувач Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі з 2013 по 2016 роки. У цій розмові Наталка Гуменюк запитує, як Україна може поновити присутність в Азовському морі, а українські військові можуть пройти через Керченську протоку, яке обладнання, насамперед, потрібно для флоту, а також що найголовніше в реформі армії за стандартами НАТО.

Як ми ставимось до історії? Спецпроект hromadske та London School of Economics

Як українці ставляться до власної та світової історії? hromadske та London School of Economics запустили спільний проект «Поза сходом і заходом», мета якого – знайти шляхи для подолання поляризації суспільства і повернути медіа роль майданчика для конструктивної дискусії. Щотижня ми публікуємо дві історії, які стосуються окремих періодів історії України та світу, LSE – аналізує реакцію українців на конкретні події в історії країни та світу за участі українських та британських соціологів, працюючи з фокус-групами, досліджуючи соцмережі.

Керівники проекту: Енн Епплбаум — співдиректорка програми «Арена», американська колумністка, авторка книг про ГУЛАГ та Голодомор; Пітер Померанцев — співдиректор програми «Арена», британський медійник, дослідник пропаганди, автор книг «Нічого правдивого й усе можливе», а також «Це не пропаганда».

Перші випуски вже на сайті hromadske.