«Газова справа» на 3 мільярди: Чи вдасться антикорупційним органам довести свою незалежність
НАБУ і САП почали розслідувати «газовусправу» з перших днів своєї роботи і чи не вперше — проти діючих високопосадовців.
В цій історії є всі елементи кримінальної драми, але це відбувається в реальному житті. Головні герої – уже відсторонений голова Державної фіскальної служби, бізнесмен-утікач, відомий своєю любов’ю до коней та гарних жінок, та нові антикорупційні органи. Предмет зіткнення – газ. Точніше, схема розкрадання грошей за допомогою газу, побудована навколо державної компанії «Укргазвидобування».
Пізно ввечері 29 травня детективи Національного антикорупційного бюро (НАБУ) і прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) вручили обвинувальні акти вісьмом підозрюваним у цій «газовій справі».
Ця справа – лакмусовий папірець боротьби з корупцією, оскільки в ній фігурують діючі високопосадовці. Якщо нові органи зможуть гідно представити докази в суді - і довести справу до вироку - це засвідчить їхню ефективність і незалежність від інших гілок влади. А також доведе їхню небезпеку для інших гілок влади.
У справі фігурують, зокрема, народний депутат-утікач Олександр Онищенко і відсторонений голова Державної фіскальної служби Роман Насіров. Провадження розслідували майже півтора роки і тепер передали до суду.
Громадське зібрало найважливіші факти та події «газової справи».
Онищенко. Підозрюваний номер 1
16 березня 2016 року детективи НАБУ у супроводі спецназу прийшли з обшуками в офіс до народного депутата від «Волі народу» Олександра Онищенка. В Антикорупційному бюро пояснили, що Онищенка підозрюють у створенні злочинного угрупування і розкраданні державних коштів за участі держкомпанії «Укргазвидобування».
Через три місяці, 15 червня 2016 року, НАБУ провело одразу 37 обшуків у чотирьох обласних центрах України. Тоді затримали 10 осіб за підозрою в участі у злочинній організації. Пізніше затримали ще двох. Голова спеціалізованої антикорупційної прокуратури заявив, що саме нардеп Онищенко є керівником цього угруповання.
«Сьогодні я передав генеральному прокурору подання у Верховну Раду про притягнення Онищенка до кримінальної відповідальності», – заявив Холодницький увечері 15 червня. Однак, в Раді проголосували за зняття імунітету з Онищенка лише 5 липня, а генпрокурор Луценко підписав підозру про вчинення злочину ще через три тижні, 27 липня.
У липні 2016 року Рада дала згоду на затримання та арешт депутата Онищенка (на фото зліва направо керівник САП Назар Холодницький, директор НАБУ Артем Ситник та генпрокурор України Юрій Луценко після результатів голосування) Фото: Володимир Гонтар/УНІАН
За цей час Олександр Онищенко втік з України і за останньою інформацією, зараз переховується на території Великобританії. Вже з-за кордону він опублікував аудіозаписи своїх розмов з ніби-то високопосадовцями і навіть погрожував Президенту публікацією подібного компромату, який може свідчити про його причетність до економічних злочинів. Поки що правоохоронні органи не надали правової оцінки цим «плівкам».
Щодо інших затриманих, то їх усіх 18 червня взяли під варту. Також було арештовано 10 квартир, 9 будинків, 10 земельних ділянок, 11 автомобілів та 39 банківських рахунків, що належить фігурантам «газової справи». П’ятеро з них вже визнали себе винними і погодилися на співпрацю зі слідством. Однак, не обійшлося й без «казусів» під час судового процесу.
Онищенко після втечі з України спілкується з журналістами шляхом відео-конференц-зв'язку, обіцяє дати свідчення НАБУ Фото: В'ячеслав Ратинський/УНІАН
Підгузки в суді
28 липня 2016 року одного з ключових підозрюваних у «газовій справі», Валерія Постного, привезли до Апеляційного суду Києва на швидкій у супроводі спецназу НАБУ.
Впродовж засідання Постний непритомно лежав на лікарняному ліжку, а його адвокати переконували суд, що в їхнього підзахисного рідкісна хвороба – спинномозковий інсульт, і без лікування у стаціонарі ця хвороба може призвести до паралічу. На одному із судових засідань Постному навіть міняли підгузки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Підозрюваний на каталці, метамфетамін та «памперси»: як проходив суд над фігурантом «справи Онищенка»
Однак, прокурор САП Сергій Козачина надав медичну довідку про те, що стан здоров’я підсудного задовільний, а детективи НАБУ наголосили, що Постний симулює хворобу, через яку суд переноситься вже декілька разів. В результаті, Апеляційний суд Києва ухвалив рішення про арешт Валерія Постного із заставою 250 мільйони гривень.
Головного фігуранта у «газовій справі» Валерія Постного на наступне засідання Апеляційного суду Києва доставили на лікарняній каталці Фото: Олександр Синиця/УНІАН
Як працювала «газова схема»
За версією детективів НАБУ, кошти розкрадалися при видобутку та продажі природного газу за схемою. Посадовці держкомпанії «Укргазвидобування» укладали угоди про спільну діяльність з компаніями Онищенка. Далі ці компанії отримували дешеве паливо від «Укргазвидобування» через фіктивні аукціони, а перепродавали його за ринковими цінами. ТОВ «Надра Геоцентр» і ТОВ «Фірма «ХАС» Онищенка «різницю» клали собі до кишені, тим самим позбавляючи прибутків державне підприємство, а отже — бюджет України.
Слідчі НАБУ стверджують, що в результаті держава втратила від цього злочину майже 3 мільярди гривень, з яких 1,6 млрд — це кошти від перепродажу газу за заниженими цінами, а 1,3 млрд грн — несплачена сума ренти за користування надрами компаніями Онищенка.
Ще влітку 2016 року Онищенко запевняв журналістів, що «Укргазвидобування» сама зробила йому пропозицію ніби-то напередодні приватизації, а в його діях не було криміналу — були лише переговори з держкомпанією і з податковими органами.
На сайті «Укргазвидобування» натомість є спростування цієї заяви. Олена Кобець, директорка з правових питань держкомпанії заявляє, що «Укргазвидобування» подало в суди позови про розірвання договорів з компаніями Онищенка ще на початку 2016 року. Бо ці компанії порушували умови угод про спільний видобуток газу.
Картата ковдра Насірова
Один з найбільш резонансних епізодів у «газовій справі» — це затримання керівника Державної фіскальної служби Романа Насірова. Його підозрюють у тому, що він дозволяв компаніям Онищенка не платити податки вчасно. Слідство вважає, що Роман Насіров у 2015-2016 роках незаконно наказав керівникам регіональних податкових давати розстрочку податкового боргу компаніям Онищенка — ТОВ «Фірма «Хас», ТОВ «Карпатнадраінвест», ТОВ «Надра Геоцентр».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Главі ДФС Насірову обрали запобіжний захід: як це було
2 березня цього року детективи НАБУ прийшли в офіс фіскальної служби з обшуками та для того, аби вручити підозру Насірову. Однак, його не було на робочому місці. Детективи знайшли керівника ДФС у лікарні «Феофанія», де вони і вручили врешті Насірову підозру. За словами адвокатів, під час оголошення Насіров був непритомний.
Романа Насірова доставили до Печерського суду машиною швидкої з лікарні «Феофанія», де днем раніше детективи НАБУ вручили йому підозру Фото: Інна Соколовська/УНІАН
Після багатогодинних судових засідань та мітингів активістів під Солом’янським судом, 7 березня Насірова взяли під варту із заставою в 100 мільйонів гривень. Через кілька днів цю суму внесли за нього дружина і тесть, а відсторонений від виконання обов’язків голови ДФС Насіров очолив іншу структуру – Федерацію дзюдо України.
Перспективи «газової справи»
Наприкінці березня директор НАБУ заявив в інтерв’ю Громадському, що «газова схема Онищенка» повністю ліквідована:
«Якщо ми говоримо саме про цю газову схему, то вона зараз ліквідована: ліквідовані спільні підприємства через рішення суду, тому зараз цієї схеми, фактично, не існує. Притягнуті до відповідальності працівники «Укргазвидобування», члени групи, які займалися реалізацією цієї схеми, службові особи Державної фіскальної служби».
За інформацією Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, у цій справі зараз є 17 фігурантів: 8 перебувають в Україні, 9 втекли закордон і оголошені у розшук. Обвинуваченим інкримінують, зокрема, участь у злочинній організації, заволодіння майном ПАТ «Укргазвидобування» в особливо великих розмірах, зловживання службовим становищем та відмивання доходів.
Артем Ситник заявив, що «газова схема Онищенка» повністю ліквідована Фото: Олександр Назаров/Громадське
«Після більш як трьохмісячного ознайомлення сторони захисту із матеріалами досудового розслідування сьогодні 29 травня 2017 прокурором САП затверджено складений детективами обвинувальний акт, який зранку (30 травня 2017 року) буде скеровано до суду для розгляду по суті», — повідомили в САП.
Щодо підозрюваних у «газовій справі», які втекли з України, зокрема й Олександра Онищенка, то Спеціалізована антикорупційна прокуратура хоче розпочинати процес їхнього заочного засудження, за прикладом суду над екс-президентом Віктором Януковичем.
Підписуйтесь на наш канал в Telegram
- Поділитися: