Патріарх Російської православної церкви Кирило
Фото: Прес-служба патріарха Кирила
Російська православна церква 15 жовтня офіційно розірвала відносини з Константинополем. Це стало відповіддю на рішення Вселенського патріархату надати автокефалію Україні, а також зняти анафему з патріарха Української православної церкви Київського патріархату Філарета та предстоятеля Української автокефальної православної церкви Макарія.

Що означає рішення РПЦ?

Священники і єпископи Московського і Константинопольського патріархату не зможуть служити разом; віряни РПЦ не зможуть причащатися у храмах Константинопольського патріархату; Патріарх РПЦ Кирило не буде згадувати імені Константинопольського патріарха під час літургій.

Що кажуть в Українській православній церкві Московського патріархату?

РПЦ може відновити відносини з Константинопольським патріархатом, якщо скасують «антиканонічні» рішення Константинополя щодо української церкви, зазначив речник УПЦ МП Климент. Він також каже, що практично усі помісні православні церкви виступають проти рішення Константинополя щодо надання автокефалії Україні. Це неправда. Проти виступили тільки ієрархи Антіохійської та Сербської церков.

Що кажуть в Українській православній церкві Київського патріархату?

Своїм рішенням РПЦ самоізолюється, вважає представник УПЦ КП Євстратій Зоря. На його думку, інші помісні церкви навряд чи підтримають це рішення, повторивши розрив.

Що означає рішення РПЦ для України?

Нічого. Процес створення єдиної помісної церкви в Україні продовжується. Передбачається, що церковні структури УПЦ КП і УАПЦ об'єднаються в нову церкву. До цієї ж церкви долучиться частина УПЦ (МП).

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Нині вже»: Що робитиме Московський патріархат у складі нової автокефальної церкви

Нагадаємо, Вселенський патріарх Варфоломій заявив, що Українська православна церква якнайшвидше отримає автокефалію, бо це її право.

19 квітня 2018 року Верховна Рада України підтримала звернення президента про створення Української помісної церкви. Порошенко зустрівся з представниками українських церков. Патріарх УПЦ КП Філарет та предстоятель УАПЦ Макарій передали главі держави звернення до Вселенського патріарха Варфоломія про надання українській церкві томосу про автокефалію. Відтак глави українських церков закликали Варфоломія надати дозвіл на створення єдиної української церкви.

УПЦ Київського патріархату також закликала УПЦ МП підтримати створення помісної церкви. Але в УПЦ МП заявили, що немає ніяких підстав для визнання іншої православної церкви.

11 жовтня Синод Вселенського патріархату підтримав продовження надання автокефалії України, а також офіційно затвердив, що церквою-матір’ю України є Константинополь. Також Синод визнав недійсною анафему глави УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української автокефальної провославної церкви Макарія. Тоді ж Порошенко повідомив, що єпископи УПЦ Московського патріархату візьмуть участь у соборі з об’єднання української церкви.

Об’єднавчий Архієрейський собор для створення єдиної Української помісної церкви відбудеться найближчим часом, зазначив глава УПЦ Київського патріархату Філарет. Він проходитиме в Києві.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Томос для України: все буде добре

Створення єдиної помісної церкви супроводжується наданням томосу (указ, декрет, окружне послання предстоятеля помісної православної церкви в деяких важливих питаннях церковного устрою. Такими документами врегульовували питання віровчення, а також устрою церкви).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Сам собі пан: хто і коли надавав томос церквам, і хто писав його для України

Помісна церква — це об'єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави та зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Молитися по-новому: що таке помісна церква і навіщо вона потрібна

Поділитись: