Новопризначений начальник Генштабу, генерал-лейтенант Збройних сил України Руслан Хомчак (праворуч), Львівська область, 6 липня 2016 року
Фото:

Кравс Євгеній/УНІАН

Президент Володимир Зеленський 21 травня звільнив Віктора Муженка, який очолював Генеральний штаб Збройних сил з липня 2014-го року. Новий керівник армії тепер – Руслан Хомчак. Що про нього відомо?

Хомчак служить у Збройних Силах України із січня 1993 року. Він був начальником штабу 24-ї окремої механізованої бригади у Яворові на Львівщині, командував 300-м окремим механізованим полком у Чернівцях, очолював 72-у окрему механізовану бригаду у Білій Церкві. З 2016-го року – перший заступник командувача Сухопутних військ України. Має звання генерал-лейтенанта. До призначення начальником Генерального штабу Руслана Хомчак був керівником оперативного командування «Південь».

Улітку 2014-го року Хомчак займався виводом військ з Іловайська. Начальник Генерального штабу Віктор Муженко заявляв, що Хомчак сам проявив ініціативу поїхати в Іловайськ: «Я йому сказав, що там достатньо полковника з вашого штабу, щоб він підтримував цю взаємодію, а ваше завдання керувати підрозділами у всьому секторі. Він попросився, що буквально виїде організує взаємодію, подивиться, розбереться там в ситуації і повернеться. Так трапилось, що у період 20-21 серпня зав’язались бої за Іловайськ і він там так і залишився. І вже виходив безпосередньо в ніч з 28 на 29 серпня».

Зліва направо: мер Дніпра Борис Філатов, командир ОК «Південь» Руслан Хомчак та колишній голова Дніпропетровської ОДА Ігор Коломойський, Дніпро, 21 жовтня 2014 року
Фото:

Сергій Ісаєв/УНІАН

У вересні 2014 року Хомчак заявив, що біля Іловайська українським військовим протистояли регулярні підрозділи Російської Федерації: «Своїми очима з 24 по 28 серпня спостерігав там підрозділи Російської Федерації. 24 серпня ми вже мали з ними перший вогневий контакт в районі сіл Многопілля та Аграрне, що східніше Іловайська».

Хомчак був найбільшим опонентом Муженка, розповів Громадському військовий аналітик. Водночас Хомчак – один з найбільш досвідчених генералів: «За його досвід і стиль в армії до нього ставляться позитивно. Його вважають противником радянських порядків. І він націлений на реформи. Він різко негативно ставиться до командирів, які дискредитують армію, до корупції в армії».

Військовий експерт Сергій Згурець, своєю чергою, вважає, що Муженко був ефективним начальником Генштабу: «В нього є особливості, але він був ефективним. Всі, хто намагаються його критикувати нехай поставлять себе на його місце».

Призначення же Хомчака, за словами Згурця, не можна вважати несподіванкою: «Тепер саме від начальника Генштабу будуть рішення щодо реформування ЗСУ, це важливо».

Згідно з декларацією Хомчака за 2018 рік, він заробив близько 800 тисяч гривень за рік, має Toyota Land Cruiser, квартиру і дві земельні ділянки.

автор: Андрій Стельмах
Поділитись: