Луценко про звільнення з-під варти Савченко і Рубана: Судова система тяжко хвора

Генеральний прокурор Юрій Луценко прокоментував звільнення з—під варти депутатки Надії Савченко та екс—переговорника Володимира Рубана, підозрюваних в організації теракту. Він заявив, що судова система в Україні тяжко хвора.

Він нагадав, що справу Савченко і Рубана 28 січня направили з обвинувальним актом до суду.

«Можна було б сказати, що вчорашнє рішення (вірніше — його відсутність) про запобіжний захід на час судового процесу — виключна компетенція суду. Але низка останніх резонансних судових рішень, коли арешту уникають підозрювані у вбивстві та тероризмі, змушують визнати: судова система тяжко хвора», — зазначив Луценко.

Як «докази хвороби» він навів дозволені законом маніпуляції із безкінечними змінами адвокатів.

«У Савченко таких адвокатів (які то входили в процес, то покидали його) було 8 платних і 1 безплатний від держави. Законопроект для усунення цих зловживань давно лежить у Верховній Раді», — зазначив очільник ГПУ.

Також він розкритикував критично малу кількість суддів у судах.

«40% незаповнених вакансій призводить до того, що відвід навіть 1 судді призводить до передачі справи в інший суд. „Футбол“ зміни судів у справі Савченко — Рубана з каруселлю відводів на кожному етапі вражає: Верховний суд — Чернігівський районний — Чернігівський апеляційний — Верховний суд — Солом‘янський районний — Київський апеляційний — Верховний суд — Київський апеляційний — Дарницький районний — Київський апеляційний — Броварський районний», — написав генпрокурор.

Третім свідченням «хвороби» судової реформи Луценко назвав небажання окремих суддів виконувати свою роботу.

«Інакше як самоусуненням важко назвати самовідвід у цій справі тільки тому, що хтось з родичів судді проживає на окупованій території», — зазначив він.

Генпрокурор наголосив, що звільнення з-під варти на підготовчому судовому засіданні не означає зняття обвинувачення.

«ГПУ наполягає на достатності доказів Савченко і Рубана в скоєнні злочинів. Впевнений, що завезення важкої зброї з так званої ДНР для обстрілу української столиці не залишиться безкарним», — підсумував він.

Нагадаємо:

  • 16 квітня підозрювану в організації теракту Надію Савченко та іншого фігуранта справи Володимира Рубана випустили з-під варти.
  • У березні 2018-го Верховна Рада дала дозвіл на затримання й арешт Савченко, а генпрокурор Луценко оголосив підозру народній депутатці.
  • Луценко показав у сесійній залі парламенту фільм нібито з доказами того, що Савченко причетна до схеми вивезення зброї з окупованих територій для вчинення теракту в Києві. Він також стверджує, що гроші на підготовку теракту Савченко нібито давав екс-переговорник щодо звільнення заручників Володимир Рубан.
  • 1 серпня 2018 року правоохоронці завершили досудове слідство у справі депутатки Савченко та екс-переговорника Володимира Рубана.
  • 28 січня 2019 року справу Савченко і Рубана направили з обвинувальним актом до суду.

Народній депутатці Надії Савченко закидають спробу повалення конституційного ладу, посягання на життя президента України, підготовку терористичного акту, сприяння діяльності терористичної організації та незаконне володіння зброєю. Усе це тягне на довічне ув'язнення.

Рубана підозрюють у підготовці до посягання на життя державних та громадських діячів за попередньою змовою осіб, підготовці до теракту, сприяння «ДНР» та незаконному поводженню зі зброєю за попередньою змовою осіб. Крім того, Рубану оголосили підозру за ст. 109 (змова про вчинення насильницького повалення конституційного ладу та захоплення державної влади) КК України.

Громадське провело останній день з Надією Савченко перед тим, як її взяли під варту.