Директор НАБУ Артем Ситник у студії hromadske, Київ, 28 жовтня 2020 року
Фото:

Олексій Нікулін/hromadske

Судді окружного адмінсуду Києва (ОАСК) втратили почуття реальності — так директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник прокоментував рішення ОАСК про його звільнення з посади.

Про це Ситник заявив в ефірі hromadske.

«Читав я це рішення. Його дуже важко коментувати з юридичної точки зору, і з точки зору здорового глузду. Рішення абсолютно абсурдне», — зазначив очільник Бюро.

Він додав, що НАБУ подасть апеляцію на це рішення адмінсуду Києва, але попередив про небезпеку тенденції з такими неправовими рішеннями.

«Тому що наступне таке може бути, наприклад, скасування Акту про незалежність України, декларації про державний суверенітет. Якщо чесно, люди (судді ОАСК — ред.) трохи втратили почуття реальності», — зазначив він.

Крім цього, Ситник вказав на те, що як в рішенні ОАСК про його звільнення, та і в рішенні Конституційного суду, який скасував низку антикорупційних норм, є конфлікт інтересів.

У першому випадку адмінсуд атакує НАБУ, яке розслідує кримінальні справи щодо суддів ОАСК, а в другому — судді Конституційного суду скасували норми, за якими низку членів КС могли притягнути до відповідальності.

Що за рішення Окружного адмінсуду?

Суд дав місяць на те, щоб Артема Ситника викреслили з Єдиного державного реєстру як директора Національного антикорупційного бюро, відповідно до рішення Конституційного суду. Останній визнав призначення Ситника неконституційним.

Мін'юст відмовився прибирати Ситника з реєстру, бо немає на це повноважень.

В Офісі президента також заявили, що рішення неостаточне.

ОАСК також має направити декілька ухвал до ДБР, РНБО та Кабміну щодо діяльності бюро. Детальніше про них читайте тут.

ОАСК vs НАБУ

У НАБУ звинувачують керівництво Окружного адмінсуду Києва, зокрема його очільника Павла Вовка, у численних порушеннях закону: у спробі узурпувати судову владу в країні, у неправосудних рішеннях на користь політичних еліт та бізнесменів. Антикорупціонери у якості доказів правопорушень опублікували записи розмов суддів ОАСК.

За версією слідства, Вовк очолив злочинну організацію, метою якої було захоплення державної влади. Цього хотіли досягти, встановивши контроль над Вищою кваліфікаційною комісією суддів України (ВККСУ), Вищою радою правосуддя (ВРП) та створюючи штучні перешкоди у їхній роботі.

Варто зазначити, що коли суд виносить рішення проти правоохоронного органу, який розслідує справу щодо його суддів, це дуже схоже на конфлікт інтересів.

Рішення Конституційного суду

28 серпня Конституційний суд визнав неконституційним призначення Артема Ситника директором Національного антикорупційного бюро. У НАБУ назвали таке рішення політично вмотивованим та наголосили, що воно ухвалене у рекордно короткі терміни невдовзі після оприлюднення «плівок ОАСК», у яких фігурував зокрема і КСУ.

Після рішення КС Ситник продовжив працювати директором НАБУ. Він заявляв, що визнання його призначення незаконним не означає припинення повноважень чи звільнення.

Він пояснює, що рішення суду не тягне за собою юридичних наслідків, бо акт індивідуальної дії вичерпується моментом його виконання. Тобто указ президента видали, а після того, як Ситник приступив до виконання повноважень, указ фактично вичерпав свою дію. Скасування указу не означає припинення повноважень чи звільнення.

Поділитись: