Канцлерка Німеччини Ангела Меркель відмовляється їхати у Брюссель на саміт Євросоюзу, якщо не вдасться заздалегідь узгодити всі проблемні моменти узгодити угоду щодо виходу Великої Британії з єдності.

Про це повідомляє The Times із посиланням на власні джерела.

Одним із найпроблемніших питань є позиція Іспанії щодо Гібралтару та неврегульованість прав на вилов риби у прикордонних водах.

20 листопада прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес заявив, що Мадрид може не підтримати угоду про вихід Великої Британії зі складу ЄС через невирішене питання Гібралтару.

У 1830 році Гібралтар офіційно став колонією Великої Британії. Після відкриття Суецького каналу в 1869 році значення Гібралтару суттєво зросло, оскільки відтоді судноплавство в Середземному морі повністю опинилося під контролем Лондона. Належність Гібралтару до Британії оскаржує Іспанія.

Зазначимо, що під час референдуму у 2016 році близько 96% мешканців Гібралтару проголосували на референдумі за збереження Британії в ЄС.

Нагадаємо, 25 листопада 2018 року у Брюсселі відбудеться саміт ЄС, на якому обговорять британський проект угоди стосовно Brexit. Після згоди британського уряду його має затвердити ще й парламент. Якщо ж парламент проголосує проти проекту чи навіть підтримає вотум недовіри Мей, а також якщо хвиля відставок ширитиметься, під загрозою опиниться й процес Brexit у попередньо заплановані терміни.Остаточно вийти з ЄС Британія має 29 березня 2019 року.

Уранці 15 листопада через невдоволення угодою щодо виходу Великої Британії з ЄС у відставку пішов міністр справах Brexit Домінік Рааб. За годину про відставку також оголосила міністерка праці та пенсій Естер Маквей. Тереза Мей у відповідь на критику угоди заявила, що це єдиний варіант, «найменше зло», ― а якщо британські політики його відхилять, вихід з ЄС може відбутися без угоди, а то й взагалі не відбутися.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Ефект доміно: чи стануть відставки міністрів у Великій Британії загрозою для Brexit?

Нагадаємо, 14 листопада міністри Великої Британії погодили попередній текст угоди щодо Brexit.

13 листопада представники Європейського союзу та Великої Британії узгодили перший чорновий варіант тексту угоди щодо виходу Британії з Євроблоку (Brexit).

Зазначимо, коли Британія покине Євросоюз, а разом з ним і єдиний Європейський ринок та спільний митний союз в березні 2019 року — між Британією та ЄС утвориться сухопутний кордон на межі між Республікою Ірландією та Північною Ірландією, що є регіоном Сполученого Королівства. Обидві сторони хочуть уникнути закриття сухопутного кордону з Північною Ірландією, але не можуть дійти згоди щодо «запасного плану» збереження відкритого кордону, у випадку виходу Британії з ЄС без торгівельної угоди.

Британія пропонувала ЄС тимчасово зберегти умови митного союзу для усієї країни, поки не завершиться перехідний період після виходу з євроблоку і не буде готове постійне рішення.

ЄС своєю чергою вважав, що запасний план не може бути обмежений в часі і має стосуватися безпосередньо Північної Ірландії.

Прем’єрка Британії Тереза Мей заявила, що такий варіант «зазіхає» на цілісність Британії і створить новий морський кордон між Британією та Північною Ірландією.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ За пів(к)року до Brexit: чи готова Велика Британія?

Нагадаємо, 29 березня 2017 року Велика Британія офіційно повідомила Європейський союз про свій намір покинути ЄС, запустивши процедуру Brexit. 

На переговорах Британії та ЄС вирішили продовжити перехідний період Brexit до 2020 року. Повідомлялось, що остаточна вартість Brexit для Британії може сягнути 55 мільярдів євро. Цю суму країна виплачуватиме ЄС до 2064 року.

Поділитись: