Російська делегація під час тристоронніх переговорів про транзит газу через газотранспортну систему України до Європи підіймала питання надання дозволів на завершення будівництва свого газопроводу в обхід України — «Північного потоку-2».

Про це повідомив голова Нафтогазу Андрій Коболєв.

«Це питання піднімалось в двосторонньому форматі, де українська сторона не була присутня, але, як мені повідомили джерела з Єврокомісії, серед аргументів Газпрому буда одна цікава теза: «Наш проект (тобто «Північний потік-2»), не тільки суто комерційний, але й цілком проєвропейський, бо в ньому є європейські компанії-партнери. Ми готові ділитись прибутками від транспортування газу з вами», — заявив Коболєв.

Зазначимо, що напередодні тристоронніх зустрічей у форматі Україна-ЄС-Росія, відбувались двосторонні зустрічі Єврокомісії з українською та російською делегаціями.

У Нафтогазі вважають, що залучення великих європейських компаній до будівництва «Північного потоку-2» дозволяє Росії тиснути на ЄС в питаннях постачання газу, виборюючи менш вигідні для України умови майбутнього контракту або і й повну відсутність транзиту газу.

Водночас, для того, аби посилити українські позиції на цих переговорах, Коболєв порадив депутатами передбачити у законопроєкті про створення незалежного оператора ГТС України можливість залучення іноземних партнерів доуправління ГТС.

«Ми не можемо програти конкурентну боротьбу за європейських партнерів з Газпромом. Навіть на рівні декларацій», — додав Коболєв.

17 вересня стало відомо, що будівництво «Північного потоку-2» наблизилося до економічної зони Данії. Надалі будівництво трубопроводу припинять доти, доки Данія не видасть всі необхідні для цього дозволи.

Зазначимо, що російський трубопровід має пролягати через води Росії, Фінляндії, Швеції, Німеччини та Данії. Наразі Данія залишається єдиною країною, яка не надала відповідного дозволу на будівництво Росії, через що запуск трубопроводу, найімовірніше, відкладеться. Втрати Газпрому від такої затримки експерти оцінюють у 660 мільйонів євро.

28 жовтня у Брюсселі відбувся четвертий раунд тристоронніх переговорів між Україною, Росією та ЄС про укладання нового контракту на транзит російського газу через Україну. Чинний контракт добігає кінця 31 грудня 2019 року. Щороку Транзит приносить Україні 3 мільярди доларів. Під час переговорів українська делегація обговорила питання перегляду перемоги Нафтогазу в арбітражі над Газпромом, однак в уряді пообіцяли захищати інтереси України. Зазначимо, що наступний раунд переговорів про транзит газу перенесли на листопад 2019 року. Чинна угода про транзит між Україною та Росією закінчується 31 грудня 2019 року.

Поділитись: