Член виборчої комісії виходить з дому виборців (голосування на дому) під час першого туру виборів президента України, с. Великі Дмитровичі Київської області, 31 березня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH

Підсумкові випуски провідних російських телеканалів 31 березня нагадували злагоджений оркестр, що віртуозно виводив одну й ту ж мелодію з абсолютно різних телестудій. Головну арію у випусках віддали президентським виборам в Україні, але вже традиційне пропагандистське аранжування донесло до глядача рівно те, що йому слід почути.

Вибори-2019 — «найбрудніші», США «втручаються у перебіг кампанії», жителів окупованої частини Донбасу і заробітчан «позбавили права голосувати». «Порошенко розколов православних», а «весь склад ЦВК особисто ним підібраний і підгодований» для збереження влади, та й у цілому в Україні куди б не кинув оком — «нечувані неподобства» і «все розграбували». Ну і традиційне — залякування майданом від «незадоволеного кандидата».

Схоже, що ефірну мережу цих випусків складали за одним столом, адже герої, сюжети і акценти в них — як брати-близнюки, знімали їх ніби одні й ті ж знімальні групи, та й текст до них, здається, писала одна людина.

Порошенко як «президент війни»

Так, «Підсумки тижня з Ірадою Зейналовою» на НТВ показують чергу біля штабу Порошенка у Павлограді, яка вишикувалася нібито для отримання тисячі гривень. Ті ж кадри і з тими ж коментарями про підкуп виборців незабаром покажуть і «Вісті тижня з Дмитром Кисельовим» на Росії 24.

Президент України займає в програмах особливе місце, його згадують значно частіше, ніж усіх інших кандидатів разом узятих. Порошенкові у випадку програшу малюють втечу з країни через кримінальні справи, які, впевнені ведучі, проти нього відразу ж порушать.

На НТВ посилають його за межі України на кораблях НАТО, які зайшли в Чорне море напередодні виборів.

Кисельов пояснює, чому чинний президент України буде ховатися не в Іспанії, а в Молдові. На його думку, там йому дасть притулок місцевий олігарх і давній бізнес-партнер Володимир Плахотнюк. Кисельов, який вирізняється вільною інтерпретацією історії та фактів, довірливо повідомляє глядачеві — молдавський олігарх починав як сутенер, і натякає, що саме тоді, на початку його кар’єри, з ним познайомився Петро Порошенко.

Два інших сюжети в «Підсумках» і «Вістях» теж на одну тему — про інсталяцію, присвячену президентові України. Її возять окупованою частиною Донбасу. Це книга з посланнями від місцевих жителів і величезний «орден ганьби», відлитий, за словами російських журналістів, з осколків снарядів ЗСУ, що були зібрані під Донецьком.

І на НТВ, і на Росії 24 не без задоволення відзначають, що проти нинішнього президента активно виступають націоналісти, які «ганяють його країною як зайця». Йдеться про події на початку березня. Так, під час візиту Порошенка до Черкас кілька сотен націоналістів намагалися прорватися до нього, внаслідок чого виникли сутички з правоохоронцями. У Києві також не обійшлося без бійки: понад тисяча активістів "Нацкорпусу" і руху "Національних дружин" провели акцію протесту біля будівлі Адміністрації президента. Таку активність викликало нещодавнє розслідування Bihus.info про корупцію в українській оборонці.

«Махінації Порошенка завдали збитків національному бюджету в $50 мільярдів, … — продовжують у сюжетах. — [Хоча він] називав себе президентом миру, а став президентом війни». І це при тому, що весь бюджет України, до слова, в 2019-му становив хіба що $34 мільярди.

Інші кандидати

Решту учасників передвиборчої кампанії у підсумкових випусках згадують без яскравих негативно-агресивних пасажів, які раз-у-раз дістаються Порошенкові.

Зеленського вважають похідною від війни олігарха Коломойського з чинним президентом. Підкреслюють, що політик з коміка Зеленського ніякий, ну хіба що екранний, адже він грає в серіалі «Слуга народу». І кажуть, що компромат на нього заледве знаходять.

Слово «нібито», яке російські журналісти ніколи не вживають, говорячи про діяльність Порошенка — тут їм усе ясно і доведено — щедро використовують при згадці компромату проти Зеленського — «нібито куплені вілли», і мітингів Тимошенко — «нібито привезені на автобусах громадяни».

В цілому іншим учасникам перегонів відводиться вкрай мало місця. Навіть про Бойка розповідають лише в контексті його зустрічі з Медведєвим і невдоволення цим візитом Порошенка.


Про «мільйони виборців без права голосу»

В обох випусках підкреслюється, що Україна не відкрила жодної дільниці в Росії, в Донецьку і Луганську, позбавииши мільйони громадян можливості проголосувати. Водночас герої сюжетів (на цю роль також традиційно беруть колишніх функціонерів самопроголошених республік) як під кальку говорять: та не потрібен нам ані український президент, ані сама Україна, ми хоч і не з Росією юридично, але «ми — Росія і російський народ». І показують як Донецьком їздять машини з написами «Вертели ми ваши вибори».

У Кисельова — задоволений життям український схід і голодний захід, який масово стоїть у черзі на кордоні з Польщею, — ось так, мовляв, українці їздять за продуктами. Двоє із трьох героїв на кордоні, яких представляють громадянами України, відповідають журналісту польською, запевняючи — не хочуть бачити Україну в ЄС і за чинного президента голосувати не будуть.

Про мільйони українців (щонайменше 6-8 мільйонів), які виїхали за кордон, у сюжеті Росії 24 говорить прем’єр-утікач Микола Азаров. Втім, він навряд чи має реальне уявлення про міграційні потоки з країни за п’ять років після власної втечі. За словами міністра соцполітики, восени минулого року закордоном перебувало 3,2 мільйони українців.

У підсумкових випусках нагнітають з перших секунд і до кінця: так, у сюжеті журналістки Катерини Шереметьєвої для програми Кисельова на перших же кадрах про вибори — фаєри та колона незадоволених правилами розмитнення водіїв, які «напередодні виборів потіснили на Хрещатику туристів і жителів столиці».

Розповівши про хвилі невдоволення, злидні та порушення під час кампанії, журналістка під завісу заявляє: 140 тисяч правоохоронців виділено для охорони порядку в Києві в день виборів. І дарма, що кількість ця стосується всієї території України.

Україна, яка нікого не цікавить

Тема передвиборчих перегонів і події дня голосування в Україні зайняли не менше третини програм 31 березня. «Рускій мір» старанно протиставляють світу навколишньому: ось кажуть про низький рівень життя, показуючи смітник, жебрака та голубів, які збирають крихти, і тут же додають, що «трохи спокійніше — лише у Києво-Печерській лаврі», парафіяни якої, хоч і не ходять голосувати, але політиків за втручання в православ’я засуджують.

Після «Вістей з Кисельовим» та випусків новин, Росія 24 дає прогноз розвитку подій у другому турі в «Недільному вечорі з Володимиром Соловйовим». Програма повністю присвячена Україні.

Ведучий сміється з виборів і, коментуючи результати екзит-полів каже, щоб Порошенко їхав до Москви і здавав булаву. А «державу ми і самі заберемо», відбиває рукою Соловйов. Для нього те, як по-різному голосувала Україна, — свідчення відсутності єдиної політичної нації, а учасники передвиборчої кампанії — «самотні вовки, які весь час гризуться між собою».

Не те, що в РФ, де всі політики з багаторічним досвідом в команді Путіна «будують» світле російське майбутнє. І хто б не виграв у другому турі, немає нікого, з ким Росія могла б вести переговори, адже в Україні є тільки «нацисти і їхні спонсори», каже Соловйов.

Загалом глядачеві всіляко навіюють — Україна, попри вибори, вже мало кого цікавить, хіба що в контексті відносин важкоатлетів в особі США, Європи та РФ.

Поділитись: