Німецький регулятор має надати доступ до газопроводу OPAL, який є наземним продовженням «Північного потоку» іншим компаніям, крім Газпрому.

Про це повідомив голова Нафтогазу Андрій Коболєв.

Зазначається, що так Німеччина має виконати рішення Суду ЄС щодо усунення дискримінаційних положень, ухвалене за позовом Польщі. Це рішення скасовує указ Єврокомісії, яким Газпрому гарантували майже 100% потужності трубопроводу OPAL. Це дозволило Газпрому повністю завантажити «Північний потік» для постачання газу до Німеччини та Чехії.

Зазначається, що трубопровід OPAL — це наземне продовження «Північного потоку», який дозволяє Газпрому постачати газ до Центральної Європи в обхід газотранспортної системи України. Цим трубопроводом Росія сподівалася транспортувати й газ зі ще одного трубопроводу в обхід України — «Північного потоку-2».

10 вересня стало відомо, що Суд ЄС ухвалив рішення зобов'язати Газпром надавати доступ до трубопроводу OPAL іншим гравцям на ринку.

Напередодні повідомлялось, що «Північний потік-2» готовий вже на 75%.

Зазначимо, що російський трубопровід, окрім Росії, Фінляндії, Швеції та Німеччини має пролягати ще й у водах Данії, проте ця країна наразі залишається єдиною, яка не надала відповідного дозволу на будівництво Росії, через що запуск трубопроводу, найімовірніше, відкладеться. Втрати Газпрому від такої затримки експерти оцінюють у 660 мільйонів євро.

Нагадаємо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.

Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.

Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.

27 березня повідомлялось, що Данія відмовила Газпрому у прокладанні «Північного потоку-2» у своїх територіальних водах. Тоді на розгляді в уряду Данії перебувало ще 2 альтернативні маршрути прокладання газопроводу.

Північний потік-2, або Nord Stream-2 є другою гілкою проекту «Північний потік», націленого на постачання російського газу до ЄС в обхід України та східних держав-членів Євросоюзу. Перша гілка (Nord Stream-1) функціонує від 2011 — 2012 років. Друга гілка мала дозволити Газпрому постачати російський газ до ЄС без використання української газотранспортної системи.

Нагадаємо, Німеччина дозволила прокласти «Північний потік-2» на своїй території. США попередили Німеччину про санкції через газопровід «Північний потік-2».

Поділитись: