Нові деталі газових домовленостей з Росією: У Нафтогазі повідомили, що їх зробили посередниками у транзиті
Російський Газпром не буде напряму співпрацювати з Оператором газотранспортної системи України, а зробить Нафтогаз посередником.
Про це повідомив виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко, коментуючи підписаний між Україною та Росією протокол про продовження транзиту газу.
«Газпром має укласти з Нафтогазом угоду на організацію транзиту газу на п’ять років. З визначеними обсягами, під які Нафтогаз забронює потужності у відокремленого оператора газотранспортної системи. За ці потужності Газпром гарантовано має заплатити Нафтогазу, а Нафтогаз потім оператору», — пояснив Вітренко.
За його словами, таку систему у відносинах щодо транзиту газу запровадили для того, аби всі ризики від зміни законодавства в Україні впали не на Газпром, а на Нафтогаз.
Крім цього в українській компанії повідомили про ризики того, що транзитних контрактів не підпишуть.
«Завтра напишу більш детально про принципи нових угод на транзит газу, про позовні вимоги у новому арбітражі, а також про ризики того, що фінальні угоди не будуть підписані», — додав Вітренко.
20 грудня за підсумками дводенних переговорів, які тривали у Берліні та Мінську за участю міністрів енергетики України та Росії, а також керівництва Газпрому, Нафтогазу та Оператора ГТС України, Україна та Росія підписали протокол, яким передбачається:
- контракт на транзит газу на 5 років з можливістю продовження на тих же умовах, що зараз є, ще на наступні 10 років;
- обсяги транзиту складають 65 мільярдів кубів на 2020 рік, упродовж 2021-2024 роки по 40 мільярдів на рік за умови конкурентного тарифу (контракт на транзит газу, який закінчується у 2019 році, передбачає, що Газпром гарантовано постачає до Європи через Україну 60 мільярдів кубометрів на рік з можливістю збільшення обсягів до 90 мільярдів);
- російська сторона виплачує Нафтогазу близько 3 мільярдів доларів (грошима) за рішеннями Стокгольмського арбітражу до кінця 2019 року;
- українська сторона відмовляється від нових претензій та відкликає позов проти Газпрому на $12,25 млрд. Крім цього, Україна відмовиться від штрафу Газпрому на 7,4 мільярда доларів, який на російську компанію наклав Антимонопольний комітет;
- про повернення активів Нафтогазу в окупованому Криму на переговорах не йшлося — це питання вирішуватиме Гаазький арбітраж;
- після виконання всіх пунктів домовленостей, зокрема щодо відмови від судових вимог та виплати 3 мільярдів доларів Нафтогазу, Газпром зможе потенційно відновити прямі поставки газу до України, які припинили у листопаді 2015 року.
- Поділитися: