Глава Української православної церкви Київського патріархату патріарх Філарет під час брифінгу біля Володимирського собору у Києві, 11 жовтня 2018 року. Вселенський патріархат канонічно відновив патріархів Української православної церкви Київського патріархату та УАПЦ Філарета та Макарія відповідно свого чину
Фото: ГОНТАР ВОЛОДИМИР/УНІАН
Предстоятель Української православної церкви Київського патріархату Філарет заявив про намір очолити майбутню єдину помісну церкву в Україні.

Новообраному очільнику Української помісної церкви Константинопольський патріархат має передати томос про автокефалію.

«Не можу сказати, хто мені складе конкуренцію (на пост предстоятеля помісної церкви – ред.). Чому ні? (не готовий поступитися амбіціями – ред.), не тому, що я вважаю себе таким, а тому, що Москва зробить усе, аби зруйнувати українську православну церкву. А щоб довести її до завершення, я повинен працювати до кінця, якщо Архієрейський собор мені це довірить. А якщо не довірить — тоді вони беруть на себе відповідальність за створення єдиної помісної церкви», — заявив патріарх Філарет.

За його словами, до майбутнього предстоятеля помісної церкви висуваються певні вимоги. Зокрема, ця людина повинна мати богословську освіту, повинна знати церковні канони та мати досвід управління церквою, а не єпархією.

«А якщо досвіду нема, то діла не буде. Вселенський патріарх хоче, щоб церкву очолював не патріарх, а митрополит», — додав Філарет.

Наголосимо, що саме з Філарета Константинополь раніше зняв анафему (найвище церковне покарання за важкі гріхи). Крім того, в УПЦ Київського патріархату вирішили присвоїти Філарету розширений титул — архієпископ і митрополит Київський і Всієї Русі України для зовнішнього використання. Відтак він зможе претендувати на пост предстоятеля помісної церкви.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Філарет без анафеми: що означає рішення Константинополя щодо предстоятеля УПЦ КП

Нагадаємо, 11 жовтня Синод Вселенського патріархату підтримав продовження надання автокефалії України, а також офіційно затвердив, що церквою-матір’ю України є Константинополь. Також Синод визнав недійсною анафему глави УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української автокефальної провославної церкви Макарія.

Глава УПЦ Київського патріархату Філарет заявив, що найближчим часом відбудеться об’єднавчий Архієрейський собор для створення єдиної Української помісної церкви.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Сам собі пан: хто і коли надавав томос церквам, і хто писав його для України

15 жовнтя синод РПЦ у Мінську вирішив розірвати відносини з Константинополем. До цього рішення долучилися Білоруська православна церква та власне Російська православна церква закордоном.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ На місіонерській передовій: як православні церкви ділять паству там, де вони в меншості — репортаж

Помісна церква — це об'єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави та зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Молитися по-новому: що таке помісна церква і навіщо вона потрібна

Поділитись: