Основні положення президентського законопроекту про Антикорупційний суд, які вимоги до кандидатів та як суд буде працювати.

Текст законопроекту про Вищий антикорупційний суд (№7440), який президент Петро Порошенко вніс до Верховної Ради 22 грудня, оприлюднений на сайті парламенту.

Проект визначає засади організації та діяльності суду, вимоги до суддів та гарантії їх діяльності.

Окрім того, на сайті парламенту оприлюднений текст супутнього проекту №7441 — ним вносяться зміни у закон «Про судоустрій і статус суддів» у зв'язку з прийняттям закону про Антикорупційний суд.

Які основні положення президентського законопроекту, які вимоги до кандидатів у судді та як, згідно із проектом, буде працювати Антикорупційний суд — пояснює Громадське.

Що таке Антикорупційний суд і яка його мета?

Антикорупційний суд — це постійно діючий вищий спеціалізований суд у системі судоустрою України. Суд є юридичною особою, має печатку із зображенням Герба України та своїм найменуванням.

Мета суду — захист особи, суспільства і держави від корупційних та пов'язаних з ними злочинів і судового контролю за досудовим розслідуванням цих злочинів.

Передбачається, що суд матиме статус першої і апеляційної інстанцій. Територіальна юрисдикція (підсудність) такого суду поширюється на всю територію України.

Хто входитиме до суду і які вимоги до кандидатів?

До складу суду входять судді у кількості, яка визначається законом «Про судоустрій і статус суддів» в межах видатків, передбачених держбюджетом.

Голова Антикорупційного суду обирається в порядку і здійснює повноваження, передбачені законом «Про судоустрій і статус суддів». У голови суду має бути один заступник, який здійснює повноваження, визначені головою суду.

На посаду судді Антикорупційного суду може бути призначений кандидат віком старше 35 років, який має досвід роботи в міжнародних міжурядових організаціях або міжнародних судових установах у сфері права з питань протидії та боротьби з корупцією.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Проект про антикорупційний суд: українська розробка з європейським тюнінгом

Він повинен мати досвід застосування антикорупційних стандартів та практик Європейського суду з прав людини.

Кандидат повинен відповідати одній з умов:

  • мати стаж роботи на посаді судді не менше 5 років;
  • мати науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи в сфері права не менше 7 років;
  • мати досвід діяльності адвоката не менше 7 років.

Для заняття посади судді проводиться конкурс. Для цього кандидат повинен подати до Вищої кваліфікаційної комісії суддів ряд передбачених документів.

Хто не може бути призначений суддею Антикорупційного суду?

Не можуть бути призначені суддями Вищого антикорупційного суду особи, які перед цим протягом 10 років працювали у правоохоронній системі України, в тому числі у НАБУ, САП та НАЗК, а також у митних органах і органах податкової міліції.

Не допускаються кандидати, які працювали у Антимонопольному комітеті і Рахунковій палаті та центральних органах виконавчої влади.

Також не можуть претендувати на посаду судді особи, що займали політичні посади і мали представницький мандат.

Як відбиратимуть суддів?

Законом передбачено створення строком на 6 років Громадської ради міжнародних експертів, яка збиратиме, перевірятиме та аналізуватиме інформацію про кандидатів на посаду до Антикорупційного суду.

Експертна рада вестиме також моніторинг доброчесності суддів.

Члени ради призначаються на підставі пропозицій міжнародних організацій.

Як охоронятимуть суддів?

Судді Антикорупційного суду, а в разі потреби також членам його сім'ї, надається цілодобова охорона, яку забезпечує Служба судової охорони.

Житло судді оснащується охоронною сигналізацією та кнопками тривожної сигналізації.

У разі загрози життю або здоров'ю судді, членів його сім'ї Служба судової охорони забезпечує тимчасове судді та його сім'ї в безпечних місцях. Службові приміщення Антикорупційного суду оснащуються сучасними засобами безпеки.

Які вимоги до розміщення суду?

Судові палати Антикорупційного суду першої інстанції розміщуються в межах одного населеного пункту. Апеляційна палата Антикорупційного суду також розміщується в межах одного населеного пункту.

Апеляційна палата і палати Антикорупційного суду першої інстанції не можуть розміщуватися в одній будівлі.

Крім того, Вищий антикорупційний суд, його палати і апарат не можуть розміщуватися в одній будівлі разом з іншими судами, держорганами, органами місцевого самоврядування, установами та організаціями.

Коли почнуть працювати антикорупційні суди?

За проект закону про Антикорупційний суд мають проголосувати народні депутати України після розгляду його членами відповідних комітетів.

Розгляд проекту призначено під час 7 парламентської сесії, тобто депутати його мають ухвалити не пізніше 2 лютого 2018 року.

Після набуття чинності закону впродовж трьох місяців утворюється Конкурсна комісія. Через півроку мають бути створені Вищий антикорупційний суд та Антикорупційна палата. Вони можуть почати роботу, якщо призначать хоча б третину судів: 25 — в Антикорупційний суд, 11 — в Антикорупційну палату.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Конкурс до Верховного суду: що не так із переможцями

22 грудня Порошенко зареєстрував у Раді законопроект № 7441 «Про Вищий антикорупційний суд». Напередодні Адміністрація президента повідомляла, що група експертів представила Порошенку новий законопроект про Антикорупційний суд.

Створення Антикорупційного суду — одна з вимог міжнародних партнерів України. Серед його запланованих функцій має бути, зокрема, ведення справ Національного антикорупційного бюро.

Поділитись: