Уповноважена з прав людини Росії Тетяна Москалькова прокоментувала можливість обміну 24 українських полонених моряків на головного редактора «РИА Новости Украина» Кирила Вишинського.

Про це повідомляє «Радіо Свобода».

«Президент Російської Федерації Володимир Путін — проти таких підходів, коли про людей говорять як про обмінний фонд. І сам Кирило Вишинський каже, що він не згоден на жодні обміни, і добиватиметься виправдувального вироку», — наголосила Москалькова.

Вона додала, що потрібно шукати інші «правові та моральні механізми», завдяки яким «люди повернуться додому, до родин».

Також російська омбудсменка зазначила, що Росія пропонувала повернути українських моряків додому за умови, що вони й надалі братимуть участь у попередньому судовому слідстві в Москві, але Україна не підтримала цю пропозицію.

Нагадаємо, Москалькова прибула до Києва 15 липня на слухання справи Вишинського, але засідання перенесли на 19 липня через неможливість одного з членів суддівської колегії бути присутнім на засіданні.

Українська омбудсменка Людмила Денісова розраховує 16 липня обмінятися з Москальковою списками в'язнів.

Раніше в МЗС Росії заявили, що ведуть переговори з Україною про обмін захоплених у полон українських моряків.

Зранку 25 листопада 2018 року українські кораблі та рейдовий буксир планово вийшли з порту Одеси до порту Маріуполя. Під час цього завдання російське судно протаранило український буксир та пошкодило його.

При виході з Керченської протоки російські судна обстріляли та захопили українські кораблі біля Керченської протоки. Загалом на трьох суднах були 24 українських військових, двоє з них службовці СБУ. Троє з них дістали поранення.

Усіх українців звинуватили у незаконному перетині кордону Російської Федерації в Чорному морі. 29 листопада 2018-го їх вивезли до СІЗО Москви.

  • 25 травня 2019-го Міжнародний трибунал з морського права задовольнив позов України та зобов'язав Росію негайно звільнити 3 українських військово-морських кораблів та 24 членів їхніх екіпажів. 28 травня Україна звернулася до РФ щодо організації процесу звільнення українських моряків.
  • Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що Кремль не планує звільняти 24-х українських моряків: вони залишаться під вартою, адже нібито трибунал не мав юрисдикції для вирішення Керченського конфлікту.
  • В українському МЗС наголошують, що Росія порушила основний принцип імунітету військових кораблів, гарантований Конвенцією ООН з морського права, адже судна «Бердянськ», «Нікополь» та «Яни Капу» затримали в територіальних водах України. Але дії Росії в будь-якому випадку порушували б Конвенцію, навіть якщо б йшлося про територіальні води Росії — військові кораблі та їхні екіпажі не можуть бути заарештовані силовиками іноземних держав та піддані юрисдикції іноземних судів.
Поділитись: