Полковник ГРУ Чепіга-«Боширов» міг керувати евакуацією Януковича з України: що відомо

Полковник російського розвідувального відомства ГРУ Анатолій Чепіга («Руслан Боширов»), якого Велика Британія підозрює в отруєнні екс—агента російської розвідки Сергія Скрипаля, міг керувати операцією з евакуації колишнього президента України Віктора Януковича до Росії і Криму у лютому 2014 року.

Полковник російського розвідувального відомства ГРУ Анатолій Чепіга («Руслан Боширов»), якого Велика Британія підозрює в отруєнні екс-агента російської розвідки Сергія Скрипаля, міг керувати операцією з евакуації колишнього президента України Віктора Януковича до Росії і Криму в лютому 2014 року. Так стверджує журналіст Сергій Канєв, який брав участь у розслідуванні The Insider і Bellingcat.

«Чепіга-Боширов брав участь в евакуації Януковича в Росію. Принаймні про це свідчать мої джерела. Він зі своїм підрозділом спецпризначенців прибув до резиденції Януковича — Межигір’я. Перебував там, охороняв його. Звідти вони транспортували його в Крим і до Росії», — розповів журналіст.

За інформацією Канєва, саме за цю спецоперацію Чепіга отримав звання «Героя Росії».

Адвокати Януковича нічого не знають про «грушників»

Адвокат Олександр Горошинський заявив, що йому невідомо про участь російських розвідників в евакуації Януковича. Також захиснику невідомі прізвища Чепіга та Боширова.

«Я це питання не вивчав, у матеріалах справи, які надані суду, цього немає. Я не прочитав щоправда ще всі матеріали, але в тих, що я прочитав — я цього не знайшов», — сказав адвокат.

Віталій Сердюк — іще один адвокат Януковича — підкреслив, що «повністю спростовує» участь агентів ГРУ в евакуації. За його словами, коли Янукович був під Мелітополем, начальник охорони колишнього президента Костянтин Кобзар подзвонив черговому Федеральної служби охорони (ФСО) Росії, після чого за екс-президентом прилетіли гелікоптери. Захисник упевнений, що цю операцію організувала ФСО.

Водночас Сердюк не зміг сказати, які саме посадовці ФСО організували перевезення Януковича.

В Управлінні держохорони також не знають про Чепігу

Михайло Марчук, старший оперуповноважений УДО, заявив Громадському, що йому нічого не відомо про Чепігу-«Боширова». Він зазначив, що не пам'ятає, чи ставила йому ГПУ під час допиту питання стосовно цієї людини.

Марчук розповів, що бачив фото «Боширова і Петрова», але «не вдивлявся в їх обличчя» і не цікавився цією справою, тому не може точно відповісти, чи бачив він Чепігу.

«Навряд, скоріш за все навряд, що я десь щось бачив», — додав він.

Прокуратура не підтверджує і не спростовує

Прокурор у справі про держзраду Януковича Руслан Кравченко заявив, що не може ні підтвердити, ні спростувати участь Чепіги-«Боширова» в евакуації екс-президента, адже слідству невідомо, хто з російської сторони брав участь у цій операції.

У Генпрокуратурі допускають зв’язок агентів ГРУ з евакуацією Януковича.

Джерела Громадського в ГПУ повідомили, що в Межигір’ї слідство не зафіксувало росіян. Однак 22 лютого 2014 року, коли Янукович вже був у Харкові, охоронці екс-президента точно були на зв’язку з росіянами.

«У нас є білінги (дані про місцезнаходження телефонів — ред.) російських телефонів. 6 номерів. Вони були точно на телефонному зв’язку з ними, чи були фізично — це невідомо. Це було 22 лютого. Уже в ніч на 23 лютого вони точно фізично з’являються поруч з Януковичем в Урзуфі Донецької області (за 160 кілометрів від Мелітополя — ред.). Звідти вони його переправляють в Єйськ Краснодарського краю в Росію, звідти вони супроводжують його літаком в Анапу, а з Анапи військово-транспортним літаком в Гвардійське в Криму», — розповів співбесідник Громадського.

Крім того, за даними джерел в ГПУ, двоє з шести людей, що супроводжували Януковича, також організовували зустріч екс-прем’єра Миколи Азарова та президента РФ Володимира Путіна 18 лютого в президентській резиденції між Петербургом та Москвою.

«Можливо вони були грушниками, або з охорони президента Росії», — сказали джерела в Генпрокуратурі.

Путін наказав спецслужбам евакуювати Януковича

У фільмі 2015 року «Крым. Путь на родину» каналу «Росія 24» президент РФ Володимир Путін розповів, що до нього дійшла інформація від охорони Януковича про те, що екс-президент України не може вилетіти до РФ.

«Я чесно кажучи зрозумів, що відбувається щось екстраординарне, що виходить за межі нормальної ситуації, пізніше ми вже дізнались, що в цей час по його кортежу вже стріляли. Я запросив до Кремля керівників наших спеціальних служб, Міністерства оборони, поставив перед ними задачу врятувати життя президента України... Ми дали вказівку катерам підійти до берега і вислали вертолітну групу с загоном спецпризначенців на борту», — сказав тоді президент РФ.

Чепіга отримав «Героя Росії» саме за Крим

Російське видання «Новая газета» поспілкувалося із трьома військовими, які служили разом із Чепігою в Хабаровську.

Один із них заявив, що Чепіга отримав зірку «Героя Росії» саме за анексію Криму. Водночас співрозмовник видання не знає, що саме там робив Чепіга і за що отримав таку відзнаку.

«Він же був з «ботаніків»-буквоїдів, із відмінників у навчанні, але дуже посередній офіцер для «польової» роботи», — розповів військовий.

5 вересня британські прокурори назвали причетними до отруєння колишнього співробітника російських спецслужб Сергія Скрипаля та його дочки Юлії двох росіян — Олександра Петрова і Руслана Боширова.  Британія запевняє — це офіцери розвідки.

Президент Росії Володимир Путін заявив, що це цивільні громадяни й у їхній біографії «немає нічого кримінального».

Російський телеканал Russia Today опублікував інтерв'ю з Петровим і Бошировим, де вони заявили, що відвідували Солсбері як туристи.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Ми їхали в Солсбері подивитись собор»: що розповіли підозрювані в отруєнні Скрипалів

Видання The Insider і проект розслідувань Bellingcat 26 вересня повідомили, що справжнє ім'я Руслана Боширова — Анатолій Чепіга. А російське видання «Новая газета» дізналося, що номер телефону з документів Олександра Петрова, одного з двох підозрюваних в отруєнні екс-співробітника російських спецслужб Сергія Скрипаля, майже збігається з номерами телефонів декількох підрозділів Міноборони РФ. Журналісти подзвонили за номером із документів підозрюваного в отруєнні Скрипалів Олександра Петрова — слухавку взяли в Міноборони РФ.

Нагадаємо, британське слідство вважає, що отруєння колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля не могло бути здійснене без схвалення Кремля.

У березні 2018 року 66-річний громадянин Росії, колишній розвідник Сергій Скрипаль потрапив до лікарні з важким отруєнням. З ним була його донька Юлія.

Сергій Скрипаль — полковник російської військової розвідки у відставці. У 2006 він був засуджений до 13 років в’язниці за звинуваченням у шпигунстві на користь Британії. Росія заявляла, що він передавав Лондону інформацію про російських секретних агентів в Європі. У 2010 у складі групи з чотирьох ув’язнених Скрипаля обміняли на звинувачених США у шпигунстві 10 осіб. Згодом Скрипаль переїхав жити у Британію.

Прем'єрка Британії Тереза Мей заявляла, що Росія ймовірно причетна до отруєння Скрипаля, а злочин учинили за допомогою бойової нервово-паралітичної речовини класу «Новачок», розробленої в РФ. Міжнародні експерти Організації із заборони хімічної зброї підтвердили висновки Британії про те, що Скрипаля та його доньку отруїли нервово-паралітичною речовиною.

Після отруєння Британія видворила російських дипломатів.Також Британія заявила про замороження російських активів у країні. Повідомлялося, що санкції можуть зачепити найближче оточення Путіна. Згодом Україна, США та країни ЄС оголосили, що висилають російських дипломатів через отруєння Скрипаля в Британії. 27 березня генсек НАТО оголосив про видворення 7 російських співробітників.

МЗС Росії заявило про вислання 23 британських дипломатів «у відповідь на дії Британії». Також російське МЗС заявило про закриття Британської ради.

22 серпня 2018 року санкції США проти Росії за отруєння Скрипалів набули чинності.