Президент Росії Володимир Путін заявив, що звільнення українських військовополонених моряків не пов‘язане з поверненням російської делегації до Парламентської асамблеї Ради Європи, вони можуть бути обміняні на громадян РФ.

Про це він сказав на прес-конференції за підсумками саміту «Великої двадцятки» в місті Осака (Японія), передає УНІАН. 

Його запитали, чи пов‘язували звільнення українських моряків з поверненням Росії в ПАРЄ і чи дійсно міністр закордонних справ України Павло Клімкін відкинув пропозицію Росії звільнити українських військових прямо зараз.

«Ні, до чого тут ПАРЄ і українські моряки. Зверніть увагу. По-моєму, вже новопризначений начальник Генерального штабу української армії (Руслан Хомчак – ред.) підтвердив, що це була провокація, організована екс-президентом України Петром Порошенком під час передвиборчої боротьби. Це просто в жодні ворота не лізе. Це неподобство. Давайте ми з цього будемо виходити, якщо так, то фактично українська сторона зізналася, що це була провокація з їх боку», – сказав Путін.

За його словами, «в спокійному робочому режимі це питання можна вирішити».

«У нас є питання щодо деяких людей, які затримані в Україні», – додав Путін.

Він сказав, що моряки виконували наказ і Росія розуміє це, але, тим не менш, вони порушили російський закон. «Потрібно спокійно в робочому режимі з цим розібратися», – наголосив Путін.

Президент РФ нагадав, що «обміни тривають». При цьому він нагадав, що вчора за посередництва його кума, голови політичної ради партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктора Медведчука були звільнені четверо українців: «Ну от, гарний приклад роботи – прямого контакту з тими, з ким потрібно вести діалог, і результат очевидний. Якщо нинішня влада вибудовуватиме роботу у цьому напрямі, звісно, ми багато можемо досягнути». 

25 червня у Кремлі заявили, що РФ проігнорує вимогу Міжнародного трибуналу ООН з морського права щодо звільнення українських моряків, незаконно захоплених у листопаді 2018 року. У той самий час ПАРЄ ухвалила рішення, яке повертає Росію в Асамблею Європи після 5 років санкцій.

Увечері того ж дня стало відомо, що Росія таки подала до Міжнародного трибуналу ООН з морського права звіт про виконання рішення щодо звільнення українських моряків і надіслала Україні ноту, в якій міститься пропозиція, аби Україна надала гарантії подальшого кримінального переслідування українських моряків відповідно до російського законодавства.

У МЗС України вважають пропозицію неприйнятною і такою, що загострює спір між Україною та РФ.

Президент України Володимир Зеленський обурився діями міністра закордонних справ Павла Клімкіна, який, не порадившись із главою держави, відповів на ноту Російської Федерації. Клімкін же заявив, що МЗС не мав погоджувати із президентом ноту-відповідь Росії і опублікував відповідь України.

Зранку 25 листопада 2018 року українські кораблі та рейдовий буксир планово вийшли з порту Одеси до порту Маріуполя. Під час цього завдання російське судно протаранило український буксир та пошкодило його.

При виході з Керченської протоки російські судна обстріляли та захопили українські кораблі біля Керченської протоки. Загалом на трьох суднах були 24 українських військових, двоє з них службовці СБУ. Троє з них дістали поранення.

Усіх українців звинуватили у незаконному перетині кордону Російської Федерації в Чорному морі. 29 листопада 2018-го їх вивезли до СІЗО Москви.

Поділитись: