Росія вкотре спровокувала конфлікт з Україною в Керченській протоці. Вранці катер берегової охорони РФ протаранив український буксир, ввечері після тривалого блокування російські судна відкрили вогонь у бік українських кораблів, що є найагресивнішими діями у морі з часу ескалації ситуації в Азові. Громадське зібрало усе, що відомо про провокацію.

Що сталося?

У ніч на 25 листопада три українських військових судна — два малих броньованих артилерійських катери «Бердянськ» і «Нікополь» та рейдовий буксир «Яни Капу» — вийшли з порту Одеси та пішли в напрямку порту в Маріуполі. На шляху російський катер берегової охорони «Дон» протаранив український буксир. У судна пошкодилися головний двигун, обшивка та леєрне огородження. Також втрачено рятувальний плотик. Ніхто з екіпажу не постраждав.

Відео у своєму Twitter опублікував міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков (відео містить нецензурну лексику).

Українські судна зупинилися перед Керченською протокою. Крім того, Росія підняла два ударних вертольоти, заявили у ВМС України.

Рух Керченською протокою перекритий був в обидва боки. Водночас, попри погрози, українські судна вирішили виходити з Керченської протоки.

Підконтрольний окупаційній владі Криму ресурс «Крым Press» опублікував інформацію про ймовірне застосування проти українських катерів російських спецпризначенців.

Згодом з'явилась інформація, що акваторію моря і протоки патрулюють декілька російських винищувачів Су-25.

Ввечері близько 20:30 у ВМС України повідомили, що російські катери атакували український корабель, унаслідок чого члени екіпажу дістали поранення.

Згодом у ВМС повідомили, що спецназ Росії захопив два українські військові кораблі та буксир.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Загострення в Азовському морі

Чи мали право українські судна проходити протокою?

Українські кораблі прямували з порту Одеси до порту Маріуполя. Щоб дістатися туди, вони мали увійти в Азовське море через Керченську протоку. Відповідно до угоди 2003 року Азовське море — це внутрішнє море двох держав, відповідно до чого цивільні та військові судна під прапорами України та РФ можуть безперешкодно заходити через протоку та йти у свої порти.

За словами ВМСУ, українські кораблі заздалегідь поінформували про майбутнє проходження прилеглі до протоки порти, а також ФСБ Росії. Російська сторона отримала інформацію про запланований перехід кораблів, проте не відповіла.

Пізніше у ВМС України заявили, що прикордонні кораблі Росії продовжили супроводжувати українські судна на небезпечній відстані.

Відтак у Військово-морських силах заявили, що таран прикордонним кораблем РФ рейдового буксиру «Яни Капу» підпадає під ознаки акту агресії відповідно до визначення наведеного в пункті d) статті 3 Резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року.

Чи були раніше подібні випадки?

Це вже не вперше, коли Росія провокує конфлікт у морі та безпідставно супроводжує українські кораблі. 23 вересня 2018 року два кораблі ВМС України пройшли Керченську протоку і увійшли до акваторії Азовського моря. Ці судна мали використати для формування бази ВМС у Бердянську. Тоді російські кораблі почали супроводжувати українські судна «Донбас» та «Корець», які увійшли до так званої «виняткової економічної зони РФ» біля анексованого Криму.

Раніше уряд України анонсував створення військової бази Військово-морських сил України на Азовському морі через дії Росії у регіоні.

Що каже Росія?

Росія заявила, що три українських військових кораблі нібито порушили її територіальні води і незаконно увійшли в «тимчасово закриту акваторію РФ». Крім того, російські прикордонники заявили: Україна не подала жодної заявки про те, що буде проходити через Керченську протоку. Саме тому українські судна не включили до графіку.

Російське інформагентство ТАСС з посиланням на власні джерела у транспортній сфері РФ повідомило, що через цю ситуацію у Керченській протоці заборонили прохід усім суднам, зокрема й цивільним. Крім того, українські кораблі нібито вимкнули усі засоби геолокації. Вони, за даними видання, зупинилися в 6 кілометрах від Керченського мосту.

Кримські журналісти опублікували фото, на якому видно, як перехід через Керченську протоку Росія перекрила суховантажем. А поруч чергують російські прикордонні кораблі.

Фото: Телеграм канал Крыминформ

Реакція

Міністерство закордонних справ України відреагувало на провокацію Росії в морі та заявило, що дії Росії в Азовському морі та Керченській протоці «вже перейшли межу».

«Провокативні дії з боку РФ в Чорному та Азовському морі перейшли межу і стали вже агресивними. [...] Ми розцінюємо такі агресивні дії як порушення норм Статуту ООН, Конвенції ООН з морського права. МЗС України здійснить всі належні заходи дипломатичного та міжнародно-правового реагування. Також невідкладно інформуватимемо партнерів про агресивні дії Росії в Азовському морі. Такі дії несуть в собі загрозу безпеці всіх держав Чорноморського регіону, а отже вимагають чіткої реакції міжнародного співтовариства»

Відповідно до статей 17, 38 Конвенції ООН з морського права (далі – Конвенція ООН) та статті 2 Договору між Україною та Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря та Керченської протоки (далі – Договір), військові кораблі України користуються свободою судноплавства у Керченській протоці та Азовському морі, отже можуть здійснювати прохід через Керченську протоку у будь який час за умови дотримання безпеки судноплавства.

У своєму Twitter відреагувала депутатка Європарламенту Ребекка Гармс:

«Ескалація в Азовському морі є серйозною і потребує більше вашої уваги», — написала євродепутатка, і позначила у своєму твіті дипломатів, зокрема верховну представницю ЄС з зовнішніх справ Федеріку Могерріні, глав МЗС Німеччини, Литви та Швеції а також спецпредставника США з питань України Курта Волкера.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи існує морська блокада Азову?

Поділитись: