Служба безпеки України відреагувала на заяву ексочільниці Національного банку України Валерії Гонтаревої. У ній вона закликала Міжнародний валютний фонд зажадати в України повернення виділених грошей у межах нової кредитної програми, якщо не буде гарантовано незалежності НБУ.

Про це йдеться в повідомленні СБУ.

«Служба безпеки України поважає право кожного громадянина на свободу висловлювань, однак вважає неприпустимим оголошення заяв, які можуть нанести шкоду національній безпеці держави, зокрема у фінансово-економічній сфері, та негативно вплинути на ситуацію в країні», — йдеться в повідомленні.

У відомстві закликали експосадовців «утриматись від подібних неоднозначних коментарів та дбати про національні інтереси України, а не сіяти панічні настрої серед населення та розхитувати економічну стабільність держави».

Раніше ми повідомляли, що в інтерв’ю виданню Central Banking Гонтарева закликала МВФ відреагувати на відставку Якова Смолія з посади голови Нацбанку через політичний тиск, забравши видані в межах нової кредитної програми кошти.

Зазначимо, що Україна 12 червня отримала від МВФ перший транш нової кредитної програми stand-by. Його розмір склав 2,1 мільярда доларів. Через менш ніж місяць після зарахування коштів, 1 липня, колишній голова Національного банку України Яків Смолій оголосив про рішення піти у відставку через «системний політичний тиск на НБУ». Пізніше за відставку Смолія проголосувала Верховна Рада.

Сам Смолій пояснив рішення тим, що під час зустрічей за участі президента Володимира Зеленського, уряду та депутатів, від нього вимагали запустити емісію грошей (друкувати гривні для покриття видатків бюджету), підняти курс долара до 30 гривень та рівень інфляції до 11% (наразі інфляція в Україні складає 1,7%).

Напередодні оголошення про свою відставку Смолій провів зустріч з президентом Зеленським, на якій прямо запитав у нього, чи має подати у відставку. Президент на це питання відповів ствердно. Саме цього дня Україна завершувала розміщення єврооблігацій на західних ринках на суму 1,75 мільярда доларів. Після оголошення заяви про відставку Смолія угоду із залучення коштів скасували.

Наразі обов'язки голови Національного банку виконує колишня перша заступниця Смолія Катерина Рожкова. Вона вже встигла повідомити, що не збирається йти на поступки владі та запускати процеси друку грошей для покриття «дірок» у бюджеті.

Поділитись: