Колишня голова Національного банку України Валерія Гонтарева
Фото:

Національний банк України

Колишня очільниця Національного банку України Валерія Гонтарева закликала Міжнародний валютний фонд відреагувати на відставку Якова Смолія з посади голови Нацбанку через політичний тиск, забравши видані в межах нової кредитної програми кошти.

Про це Гонтарева повідомила в інтерв’ю виданню Central Banking.

«Цей транш (МВФ — ред.) виплатили в межах угоди, у якій йшлося про незалежність центрального банку та економічні реформи. Якщо ж ці умови більше не чинні, то МВФ має сказати, аби Україна повернула отриману допомогу назад», — заявила Гонтарева.

За словами ексочільниці Нацбанку, заяви МВФ та країн G7 про незалежність Національного банку перетворилися на «красиві гасла, які не мають реального впливу». «Коли голова центрального банку йде у відставку, то не достатньо просто проголошувати заяви. Для того, аби зберегти результати пророблених нами реформ, МВФ має заявити, що не буде платити Україні подальших траншів в межах нового кредиту, якщо Зеленський не призначить нового голову НБУ, який зберігатиме результати реформ», — зазначила Гонтарева.

Вона додала, що політичний тиск на НБУ чинився і за часів її перебування на посаді голови українського центрального банку, однак останнім часом цей тиск став «нестерпним». Участь у тиску на Нацбанк, за словами Гонтаревої, брали як урядовці, так і депутати, особливо наближені до ексвласника ПриватБанку Ігоря Коломойського. Серед цих депутатів колишня очільниця НБУ назвала Олександра Дубінського, на якого Нацбанк подав до суду у листопаді 2019 року за поширення неправдивих заяв про НБУ.

«На жаль, я припускаю, що новий очільник НБУ, якого призначить президент, буде лояльним до Зеленського та Коломойського. Хороші кандидати на цю посаду будуть протидіяти тому, аби Коломойський відновив контроль над ПриватБанком, однак погані кандидати — ні», — додала вона.

Зазначимо, що Україна 12 червня отримала від МВФ перший транш нової кредитної програми stand-by. Його розмір склав 2,1 мільярда доларів. Через менш ніж місяць після зарахування коштів, 1 липня, колишній голова Національного банку України Яків Смолій оголосив про рішення піти у відставку через «системний політичний тиск на НБУ». Пізніше за відставку Смолія проголосувала Верховна Рада.

Яків Смолій та члени правління Національного банку України під час брифінгу у НБУ за підсумками голосування Верховної Ради про відставку Смолія
Фото:

Національний банк України

Сам Смолій пояснив рішення тим, що під час зустрічей за участі президента Володимира Зеленського, уряду та депутатів, від нього вимагали запустити емісію грошей (друкувати гривні для покриття видатків бюджету), підняти курс долара до 30 гривень та рівень інфляції до 11% (наразі інфляція в Україні складає 1,7%).

Напередодні оголошення про свою відставку Смолій провів зустріч з президентом Зеленським, на якій прямо запитав у нього, чи має подати у відставку. Президент на це питання відповів ствердно. Саме цього дня Україна завершувала розміщення єврооблігацій на західних ринках на суму 1,75 мільярда доларів. Після оголошення заяви про відставку Смолія, угоду із залучення коштів скасували.

Наразі обов'язки голови Національного банку виконує колишня перша заступниця Смолія Катерина Рожкова. Вона вже встигла повідомити, що не збирається йти на поступки владі та запускати процеси друку грошей для покриття «дірок» у бюджеті.

Поділитись: