УКРАЇНА

Слідство ціною вільних ЗМІ: що відповів генпрокурор на питання про доступ до даних журналістів

1 жовтня, 2018 12:17
УКРАЇНА/Слідство ціною вільних ЗМІ: що відповів генпрокурор на питання про доступ до даних журналістів
Зберегти
Вигляд
lead
Отримання доступу до телефонів журналістів генеральною прокуратурою ставить під сумнів майбутнє незалежної журналістики в Україні.

Так тележурналіст ВВС Стівен Сакур прокоментував рішення суду надати ГПУ доступ до інформації з телефону головредки програми розслідувань «Схеми» Наталі Седлецької і журналістки видання «Новое время» Христини Бердинських.

Під час форуму YES в Києві генпрокурору Юрію Луценку довелось відповісти на питання Сакура про корупцію в Україні, провали в роботі Спеціалізованої прокуратури, ануляцію справи міськголови Харкова і, звичайно, справи про отримання прокуратурою доступу до телефонів двох українських журналісток.

Сакур: Я вірю, що вільні ЗМІ — це один із найважливіших елементів ефективної демократії. Я це кажу, тому що я журналіст і думаю, що це дуже важливо для України. Мене сильно непокоїть, що від двох журналістів-розслідувачів вимагають передати всі записи мобільних телефонів, всі переміщення по GPS за останні 17 місяців, тому що «система» чи Ви думають, що був якийсь витік інформації від голови Національного антикорупційного бюро України.

Це сигнал усім журналістам і всім громадянам в Україні про те, що журналісти не захищені від «системи» і ніхто не може довіряти журналісту, що його інформація не буде розголошена, тому що держава візьме мобільний телефон та подивиться усе, що там записано. Це неприпустимо, це є ліквідацією вільних засобів масової інформації. Що ви будете із цим робити?

Стівен Сакур (праворуч) ставить запитання Юрію Луценко про надання судом дозволу на отримання ГПУ даних українських журналістів, 15 вересня 2018 Фотографії надані Ялтинською Європейською Стратегією

Луценко: Те, що ви описали дійсно є абсолютно неприйнятним, але реальність відрізняється від того, про що ви розповіли. Це дуже важлива справа, тому на ній я хотів би детально зупинитися: в офісі НАБУ чоловічим голосом, оприлюдненим потім в Інтернеті, були розголошені таємні записи однієї з жінок, зі згадуванням інтимних подробиць, які ганьблять честь і гідність цієї жінки. Вона вважає себе потерпілою і написала заяву до Генпрокуратури, аби встановити хто, попри закон, оприлюднив для інших осіб таємні записи, в яких звучали інтимні подробиці. Вона є потерпілою. Свідками цього імовірного злочину були виключно журналісти, зібрані в НАБУ для оф-рекордс. Ми встановили двох із них: вони, звичайно, відмовились від дачі свідчень і я це повністю приймаю. Я, як людина, яка вийшла також із журналістських кіл, я працюю на посаді генпрокурора в тому числі і для того, щоб журналісти мали право на захист своєї інформації, а значить — не давати певні дані, не розголошувати їх. В Україні попри війну і російську гібридну інтервенцію на телебачення, ми повністю захищаємо права журналістів. І для цього я також генеральний прокурор. Але я також маю інший обов’язок — розслідувати цю справу і встановити хто проти закону розголосив дані, що ганьблять честь і гідність іншого українського громадянина.

Генеральний прокурор України Юрій Луценко відповідає на питання Стівена Сакура, 15 вересня 2018 Фотографії надані Ялтинською Європейською Стратегією

У цій ситуації мені потрібно одне: коли ця подія відбулася. Нічого іншого. Лише дата. Коли? І ми запитали у мобільного оператора лише одну річ: коли двоє журналістів знаходилися на території НАБУ, яке обслуговується одною мобільною сотою. І більше нічого: ні розмов, ні SMS, ні з’єднань, ніяких інших подробиць прокуратура не потребує. Нам потрібна дата імовірного злочину. Тому баланс між потребами слідства і захистом прав журналіста, з моєї точку зору, знайдений — це мінімальне втручання в зону приватності людей і журналістів. 

Сакур: Я говорив із журналісткою. Вона каже, що з наступного тижня, якщо нічого не зміниться, ви будете наполягати, аби отримати доступ до всіх записів телефону за останні 17 місяців.

Луценко: Я продемонстрував народним депутатам, в тому числі і голові профільного комітету запит ГПУ до мобільного оператора. Ідеться лише про одне : вказати дату знаходження журналістів в мобільній соті, яка обслуговує приміщення НАБУ. Більше нічого.

Сакур: Юрій, ви ж колишній в’язень, ви самі потерпілий, я думаю, ви також розумієте наскільки важливі вільні ЗМІ. Ви не бачите, що ви робите насправді дуже небезпечну річ для майбутнього незалежної журналістики в цій країні.

Луценко: Якби у мене був хоча б один інший варіант здобути дату події — я би ніколи не пішов навіть на це мінімальне вторгнення в зону конфіденційності журналістів. Але я генеральний прокурор, який має вести слідство і встановити дату події. Це вимога закону — встановити дату події.

Генеральний прокурор України Юрій Луценко відповідає на питання Стівена Сакура, 15 вересня 2018 Фотографії надані Ялтинською Європейською Стратегією

Її може надати сам голова НАБУ, який сміливо цитує «клубнічку» для вибраних журналістів, але ховається за їхні спини, коли доходить до відповідальності. Тому я, нажаль, змушений піти на це мінімальне втручання у зону конфіденційності журналістів. При цьому вони є свідками, і свідками залишаться. Ні їхні з’єднання, ні розмови, ні SMS, ніякі інші дані не те, що не будуть розголошені, а навіть не будуть затребувані для ГПУ. Я не можу відмовити одній особі в її праві на захист тільки через те, що свідками злочину були виключно журналісти. Я не можу закрити справу через те, що не хочу образити журналістів. Я дуже не хочу, але в мене така робота: я маю розкривати злочини і давати добро своїм підлеглим на роботу з мінімальним вторгненням і з мінімальним порушенням найважливішого елементу демократії, яким були, є і залишаться журналісти.

Напередодні Порошенко також прокоментував питання про доступ до телефоні журналісток. Президент України порадив медійникам піти на зустріч до генпрокурора Юрія Луценка та «зняти всі питання».

Раніше Луценко підтвердив, що ГПУ отримала доступ до телефону журналістки Бердинських. Директору НАБУ Ситнику ж, за словами Луценко,  оголосять підозру у справі щодо можливого розголошення даних після отримання відповіді мобільного оператора щодо інформації з телефонів журналістів. Сам Ситник не виключив, що його можуть затримати

Нагадаємо, 4 вересня 2018-го стало відомо, що суд надав Генпрокуратурі доступ до інформації з телефону головредки «Схем» Седлецької за 17 місяців. Редакція «Радіо Свобода» висловила обурення через це рішення суду.  Журналісти закликали ГПУ не реалізовувати ухвалу щодо доступу до телефону головної редакторки «Схем» Седлецької. У Генпрокуратурі заявили, що жодним чином не втручатимуться у професійну діяльність та особисте життя Седлецької. Депутати звернулися до Луценка через дозвіл на доступ до телефону журналістки «Схем». Луценко особисто запросив журналістку «Схем» на закриту зустріч після надання ГПУ доступу до її телефону. У відповідь журналісти «Радіо Свобода» запросили генпрокурора до них у прямий ефір, однак він не погодився.

Згодом стало відомо, що журналістка Седлецька не єдина, до чиїх даних надали доступ. Журналістка журналу «Новое время» Христина Бердинських заявила, що суд ухвалив рішення про надання доступу ГПУ до інформації з її телефону, аналогічне рішенню, ухваленому стосовно Седлецької.

Справу щодо можливого розголошення державної таємниці директором НАБУ Артемом Ситником порушили 16 листопада 2017 року.

Більше про:
# Юрій Луценко
Пов`язані новини