Печерський районний суд Києва надав слідчим Державного бюро розслідувань доступ до документів з Офісу президента щодо проходження українських кораблів у Керченській протоці у листопаді 2018 року.

Про це йдеться у відповідній ухвалі, оприлюдненій на сайті Єдиного реєстру судових рішень.

Таким чином, суд надав тимчасовий доступ до документів із грифом «для службового користування» та документів, що становлять державну таємницю, а саме:

  • указу президента України «Про рішення РНБО від 12.10.2018 «Про невідкладні заходи щодо захисту національних інтересів на Півдні та Сході України, у Чорному та Азовських морях і Керченській протоці» від 12.10.2018;
  • указу президента України «Про рішення РНБО від 26.11.2018 «Щодо надзвичайних заходів із забезпечення суверенітету і незалежності та введення воєнного стану в Україні» від 26.11.2018;
  • указу президента України № 392/2018 від 26.11.2018;
  • указу президента України «Про введення воєнного стану в України» від 26.11.2018;
  • закону України «Про затвердження указу президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 26.11.2018.

Зранку 25 листопада 2018 року українські кораблі та рейдовий буксир планово вийшли з порту Одеси до порту Маріуполя. Під час цього завдання російське судно протаранило український буксир та пошкодило його.

При виході з Керченської протоки російські судна обстріляли та захопили українські кораблі біля Керченської протоки. Загалом на трьох суднах були 24 українських військових, двоє з них службовці СБУ. Троє з них дістали поранення. В низці регіонів України оголосили воєнний стан.

Усіх українців звинуватили у незаконному перетині кордону Російської Федерації в Чорному морі. 29 листопада 2018-го їх вивезли до СІЗО Москви.

7 вересня відбувся великий обмін полонених, з російського полону повернулися 35 українців. Серед них — 24 моряки, яких РФ захопила в Керченській протоці, режисер Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Володимир Балух та інші, чиї прізвища кілька років поспіль звучали майже на всіх міжнародних зустрічах як прізвища політв'язнів.

Однак, попри масштабний обмін, за даними українського омбудсмена Людмили Денісової, у Росії та на окупованих нею територіях залишаються за ґратами щонайменше 113 українців. Зокрема — кримський активіст Олексій Чирній, засуджений у справі так званих «українських диверсантів» Андрій Захтей, обвинувачений у шпигунстві Валентин Виговський.

Також на непідконтрольних територіях Донбасу утримують ще 227 українців.

Поділитись: