а також трагедія в російському Кемерові: реакція чиновників та федеральних каналів

ОСТАННІЙ ДЕНЬ НАДІЇ САВЧЕНКО НА СВОБОДІ

Народній депутатці Надії Савченко закидають спробу повалення конституційного ладу, посягання на життя президента України, підготовку терористичного акту, сприяння діяльності терористичної організації та незаконне володіння зброєю. Усе це тягне на довічне ув'язнення. Hromadske.doc зняло історію про те, як Савченко провела останній день на свободі.

Шоста ранку, квартира в багатоповерхівці. На кухні 80-річна мати Надії готує бутерброди. «Це ж треба було вийти й махати руками на весь світ, що вона хотіла підірвати і з гранатомету в купол стрельнути. Та це ж позорисько», — бідкається жінка й намазує масло на хліб.

На дворі сестри Савченко — Надія та Віра — вантажать речі до автомобіля Skoda. «Стільки їжі напакували, щоб не померла з голоду», — дратується Надія, заштовхуючи рюкзак до багажника. Віра сідає за кермо та вмикає музику. У салоні лунає «Меч Арея» гурту «Тінь сонця».

Біля Троєщинського ринку Віра шукає місце для паркування.

— Зараз відчиняємо вікно і я питаю: «Люди, де у вас тут гранати купити можна?» І всі попадають! Савченко за гранатами приїхала, — чи не вперше всміхається Надія.

Гранати — фрукти, а не вибухівку — все ж іде купувати Віра. Вона питає в продавця, чи має він 30 штук, той киває та починає вихваляти товар.

— Це азербайджанські, дуже смачні, для крові корисні.

Віра з усмішкою пояснює — хоче покласти їх у кошик і поставити в парламенті.

— Кажуть, що Надія Савченко носила в Раду гранати. От покажемо, які це були гранати…

 Дивіться відвертий фільм Богдана Кутєпова про останній день Надії Савченко на свободі.

Три смертельні постріли для героя України — Hromadske.doc

ІНТЕРВ'Ю ОЧІЛЬНИКА МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОДА ОЛЕКСІЯ САВЧЕНКО

Владислав Волошин — Герой України, військовий льотчик, а від 2017-го року — керівник Миколаївського міжнародного аеропорту, 18 березня вчинив самогубство у власній квартирі в Миколаєві. Громадське спробувало розібратися в цій трагедії.

Готуючи матеріал «Небо над Миколаєвом», ми поспілкувалися з родичами, колегами й друзями Волошина. Вони стверджують, що останнім часом у Владислава виникали складнощі на роботі. Зокрема, з головою Миколаївської обласної державної адміністрації Олексієм Савченком. Причина — реконструкція аеропорту, за яку відповідав Волошин. Чиновники ОДА вимагали затвердити акти виконаних робіт по реконструкції, проведених із порушенням тендерного законодавства. За час підготовки матеріалу Савченко не знайшов часу поспілкуватися з Громадським.

Уже після виходу матеріалу очільник Миколаївської ОДА приїхав до Києва та погодився відповісти на питання Громадського. Савченко стверджує, що був на лікарняному, коли сталася трагедія. Після того дав свідчення правоохоронцям. Водночас голова облдержадміністрації переконує: на Волошина не тиснув, у реконструкцію аеропорту не втручався.

Крім того, в інтерв'ю Громадському Савченко вперше визнав, що знайомий з Юрієм Крисіним — обвинуваченим у справі про вбивство журналіста В'ячеслава Веремія в лютому 2014-го. У ній очільник Миколаївської ОДА також свідчив правоохоронцям.

Самогубство Волошина, хабарі та знайомство з Юрієм Крисіним — інтерв'ю очільника Миколаївської ОДА Олексія Савченка

Фото: Олександр Кохан/Громадське

БЕЗПРЕЦЕДЕНТНЕ ВИДВОРЕННЯ РОСІЙСЬКИХ ДИПЛОМАТІВ 

Їх видворяють, зокрема, зі США, Канади, України, Австралії та низки країн Євросоюзу у зв'язку зі справою про отруєння російського екс-розвідника Сергія Скрипаля в Британії.

Чому спецагентів у дипломатичних корпусах вирішили вислати саме тепер, чи їх справді багато та які наслідки для Росії це матиме в майбутньому — Громадському розповіла головна редакторка UA:Ukraine Analytica Ганна Шелест.

З речами на вихід: що означає видворення російських дипломатів

Фото: EPA-EFE/PETER FOLEY

КАТЕРИНІВКА НАША. ЗНОВУ

Про звільнення цього села на Луганщині повідомили вже вдруге від початку війни, і саме зі звільненням «без єдиного пострілу» привітав місцевих мешканців президент України Петро Порошенко, який завітав сюди всередині лютого разом із керівниками обласних Донецької та Луганської військово-цивільних адміністрацій.

Президент заявив, що Катеринівка більше не «сіра зона», як її називають бойовики, вручив подарунки, сфотографувався з мешканцями й запевнив, що тепер жити стане краще. За тиждень журналісти Громадського самі вирушили в Катеринівку, щоб перевірити, чи справді селяни більше не в «сірій зоні», і чи дійсно ситуація така, як про це розповів Порошенко.

Катеринівка наша: чи змінилося життя прифронтового села після візиту Порошенка

Фото: Олександр Кохан/Громадське

ПОЖЕЖА В РОСІЙСЬКОМУ КЕМЕРОВІ

Торговельний центр «Зимняя вишня» в Кемерові загорівся вдень у неділю, 25 березня. Пожежу не могли загасити до середини понеділка, загинуло понад 60 людей, серед них — діти. Що стало причиною пожежі, наразі достеменно невідомо, але Слідчий комітет уже почав затримувати підозрюваних.

Такої масштабної пожежі, яка стала причиною загибелі десятків людей, у Росії не було з часів трагедії в пермському клубі «Хромая лошадь» у 2009 році. Тоді загинуло 159 людей. Громадське зібрало реакції федеральних і місцевих чиновників, а також федеральних російських каналів на цю трагедію.

Пожежа в російському Кемерові: реакція чиновників та федеральних каналів

Фото: EPA-EFE/ALEXANDER PATRIN/A42.RU

Поділитись: