Посол США у Європейському Союзі Гордон Сондланд заявив, що президент США Дональд Трамп хотів, щоб члени американської делегації в Україні співпрацювали з його адвокатом щодо зовнішньої політики в Україні.

Про це йдеться у вступному слові Сондланда до комітетів Палати представників Конгресу в рамках розслідування про імпічмент президента Дональда Трампа.

Зазначається, що 20 травня 2019 Сондланд разом з американською делегацією на чолі з міністром енергетики США Ріком Перрі відвідав інавгурацію нового президента України Володимира Зеленського. Під час візиту Зеленський справив позитивне враження на членів делегації. За словами Сондланда, український президент продемонстрував бажання сприяти укріпленню стосунків між Києвом і Вашингтоном, а також розв'язувати проблеми з корупцією та залучати іноземні інвестиції до розвитку.

«23 травня 2019 ми провели розмову з президентом Трампом та ключовими радниками в Білому домі. Ми підкреслили стратегічне значення України та зміцнення відносин із Зеленським. Ми просили Білий дім організувати телефонний дзвінок від Трампа та робочий візит до Овального кабінету», — йдеться у вступному слові.

Сондланд зазначив, що Трамп скептично ставився до того, що Україна серйозно налаштована проводити реформи. Президент США доручив членам делегації обговорити політику щодо України з адвокатом Рудольфом Джуліані.

«Для нас було очевидно, що Джуліані був ключем до зміни думки президента щодо України», — додав посол.

Відподвідно до свідчень Сондланда, делегацію поставили перед вибором: відмовитися від ідеї організації візиту Зеленського до Білого дому чи виконати вимогу президента та обговорити з Джуліані Україну.

«Я не розумів, аж до пізнішого моменту, що порядок денний Джуліані також міг передбачати намагання спонукати українців почати розслідування щодо віцепрезидента Байдена чи його сина, або залучити українців, прямо чи опосередковано, до президентської кампанії 2020 року», — пояснив Сондланд.

Раніше у справі імпічменту заслухали спецпредставника США в Україні Курта Волкера, експослиню в Україні Марі Йованович та головну аналітикиню Дональда Трампа щодо Росії в Раді нацбезпеки Фіону Гілл.

У США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленським у липні 2019-го нібито вимагав відновити розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».

Burisma — одна із найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні, президент та засновник якої — Микола Злочевський, ексміністр екології часів президентства Віктора Януковича. Ліцензії на розробку газових родовищ фірмам Злочевського, зокрема Burisma, погоджувало міністерство, яке він сам і очолював. У 2014-му Злочевський залишив Україну, компанію підозрювали в ухиленні від податків, відмиванні коштів та розкраданні державних ресурсів. У 2018-му в Burisma повідомили, що судові справи проти компанії завершені. ГПУ дійсно закрила справу щодо ухилення від податків, справа щодо відмивання коштів була програна Злочевському в Лондонському суді. А справа щодо розкрадання державних ресурсів — фактично видача ліцензії самому собі — була передана в НАБУ, яке продовжує розслідування. 

Попри провадження, компанія не припиняла діяльність, у 2014-му при Burisma створили раду директорів, в яку увійшов, зокрема Гантер Байден. Він був у раді директорів до 2019 року. Офіційно у справах щодо Burisma він не фігурував. 

Поділитись: