Президент Росії Володимир Путін заявив, що Росія не планує відмовитися від послуг транзиту газу через газотранспортну систему України, однак такий транзит має бути «економічно доцільним».

Про це Путін повідомив під час зустрічі з німецьким бізнесом у Сочі, повідомляє російський «Коммерсантъ».

Зокрема, російський президент назвав «Північний потік-2», який Газпром будує, аби постачати газ до Європи в обхід України, «виключно економічним проєктом», а його завершення не означає, що Росія відмовиться від послуг українського транзиту газу.

«І так, щоб не було ніяких трактувань, багато разів про це казав, ще раз хочу про це сказати: це (реалізація «Північного потоку-2» — ред.) зовсім не означає, що Росія має намір припинити транзит через територію України. Питання не в території, питання — в економічній доцільності», — повідомив російський президент.

За його словами, Росія та Україна наразі проводять переговори про транзит газу. Зокрема, Путін заявив, що новим містом, у якому відбуватимуться переговори надалі, буде Відень. Раніше тристоронні переговори відбувалися у Брюсселі в будівлі Єврокомісії.

Зазначимо, що українська сторона неодноразово наголошувала на тому, що російський трубопровід «Північний потік-2» є політичним проєктом, метою якого є позбавлення України статусу країни-транзитера та доходів за транзит газу. Про це свідчить, зокрема, те, що потужностей існуючих шляхів постачання газу до Європи наразі достатньо для задоволення потреб ЄС у газі.

Нагадаємо, що наступний раунд переговорів щодо транзиту мав відбутися 5 грудня, однак цієї зустрічі не сталося.

Російський міністр енергетики Олександр Новак на цю дату погодився, але за умови, що «будуть вирішені усі технічні деталі між компаніями (Нафтогазом, Газпромом та Оператором ГТС України)».

Тим часом, 13 грудня спливає останній термін, коли Україна та Росія можуть укласти довгостроковий контракт на транзит газу до Європи через українську ГТС, який діятиме з 1 січня 2020 року.

Напередодні міністр енергетики України Олексій Оржель зазначив, що Україна та Росія невдовзі можуть розпочати обговорювати деталі нової угоди про транзит газу, зокрема її термін, обсяги транзиту та тарифи на транзит.

Водночас українська сторона зазначає, що відновлення прямого постачання напряму залежить від погашення Газпромом своєї заборгованості за рішеннями Стокгольмського арбітражу на 3 мільярди доларів.

28 листопада, у Відні відбулися переговори про транзит газу у двосторонньому форматі. Переговори відбулися на політичному рівні, у них взяло участь керівництво міністерств енергетики країн, Нафтогазу, Газпрому та Оператора ГТС України.

Віденські переговори відбулися без попереднього анонсу та без участі Єврокомісії.

Зазначимо, що наразі між Україною та Росією тривають переговори про укладання нового договору на транзит газу через те, що чинний 10-річний договір, спливає 31 грудня 2019 року. Щороку транзит російського газу до Європи приносить Україні 3 мільярди доларів доходів — це більше, ніж витрати держави на імпорт газу.

Раніше стало відомо, що російський Газпром готується до припинення транзиту газу через ГТС України з 2020 року. Зокрема, про це свідчать збільшені обсяги перекачування газу до Європи.

18 листопада у Газпромі заявили, що надіслали Нафтогазу офіційну пропозицію про укладання нової угоди на транзит газу на 1 рік або продовження чинних контрактів. Умовою цього є відмова України від претензій до Газпрому в межах перемоги у Стокгольмському арбітражі, а також від штрафу, який на Газпром наклав українських антимонопольний комітет.

В українському уряді цю пропозицію назвали неприйнятною. У Нафтогазі надіслали офіційну відповідь, у якій запропонували, щоб Газпром погасив свій борг за рішеннями Стокгольмського арбітражу газом.

Зазначимо, що Україна на переговорах про транзит газу намагається укласти з Росією довгостроковий контракт на транзит газу терміном на 10 років з фіксованими обсягами транзиту, а також відповідальністю сторін за порушення угоди. Крім цього, за наполяганням України та ЄС, новий контракт мають укласти за європейськими правилами. Для цього в Україні ухвалили закон про анбандлінг Нафтогазу, який передбачає створення незалежного від Нафтогазу Оператора ГТС.

6 листопада у Газпромі заявили, що умовами для продовження транзиту газу через Україну є анулювання вимог України до Газпрому на 22 мільярди доларів та відновлення прямого постачання російського газу до України.

Поділитись: