У Нафтогазі відповіли на заяву голови російського Міністерства закордонних справ, у якій той повідомив, що Росія готова домовлятися про майбутній транзит свого газу до Європи через Україну. Українська компанія закликала Росію відновити відповідні переговори не чекаючи вересня, коли запланована наступний раунд переговорів про транзит.

Про це повідомив виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко.

За його словами, під час попередніх тристоронніх переговорів щодо транзиту газу через газотранспортну систему України за участі представників Росії, ЄС та України, віце-президент Єврокомісії зробив пропозицію щодо майбутнього транзитного контракту, на яку представники українського уряду та Нафтогазу погодилися.

«Якщо російська сторона теж згодна, то можемо хоч прямо зараз почати працювати над договорами щодо реалізації цього варіанта на практиці», — повідомив Вітренко.

Він додав, що затягування переговорів не в інтересах жодної сторони, адже чинний контракт про транзит російського газу через українську ГТС закінчується вже 31 грудня 2019 року.

Нагадаємо, що напередодні Росія різко наростила обсяги транзиту газу через Україну на 25% через ремонт обхідного газопроводу «Північний потік».

Раніше у російському уряді запропонували провести черговий раунд тристоронніх переговорів про транзит газу на вересень 2019 року, попри те, що раніше ці переговори планували провести одразу після президентських виборів в Україні.

Нагадаємо, українська сторона на майбутніх переговорах запропонує Росії транспортувати по 60 млрд кубометрів газу щороку упродовж 10 років. У разі неукладання договору про транзит, Нафтогаз запропонує Росії постачати газ до ЄС на умовах своп.

Зазначаємо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.

Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.

Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.

21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.

На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.

Напередодні переговорів у Нафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.

Поділитись: