У Росії вважають «незаконною» вимогу Нідерландів про видачу підозрюваного у катастрофі МН17 Цемаха

У Росії вважають, що вимога прокуратури Нідерландів про видачу Володимира Цемаха — підозрюваного у справі про збиття малайзійського Boeing на Донбасі — суперечить міжнародним нормам.

Про це заявила речниця Міністерства закордонних ЗС РФ Марія Захарова, передає ТАСС.

Захарова повідомила, що Генпрокуратура Росії вела листування з прокуратурою Нідерландів й надіслала офіційну відповідь.

«Якщо підсумувати її, то загальний висновок такий: претензії голландської сторони не обґрунтовані, вона сама не виконала цілий ряд вимог Європейської конвенції про видачу, серед яких є і технічні, і по суті», — заявила речниця.

Вона стверджує, що Цемах не був оголошений прокуратурою Нідерландів у розшук і не був внесений у базу Інтерполу як особа, яку розшукують.

«Якби російська влада повірила запитам прокурора з Нідерландів, то порушили б тим самим статтю 5 Європейської конвенції про захист прав людини і основних свобод. Вона стосується права на свободу й особисту недоторканність», — стверджує дипломатка.

Раніше адвокат Цемаха, заявляв, що той готовий дати свідчення Нідерландам, але лише в Росії.

  • Українські спецслужби затримали Володимира Цемаха в місті Сніжне в кінці червня 2019 року. Bellingcat очікували, що арешт матиме істотний вплив на розслідування об'єднаної слідчої групи JIT щодо катастрофи МН17, бо саме Цемах, ніби-то, допоміг приховати ракетну установку «Бук» і частину її екіпажу 17 липня 2014 року — про це він заявляв він у 2015.
  • 7 вересня відбувся великий обмін полонених. З російського полону повернулися 35 українців, а Україна передала російській стороні осіб, звинувачених у співпраці з бойовиками на Донбасі або з російськими спецслужбами. Серед них був і Володимир Цемах, колишній командир ППО бойовиків.
  • Після обміну президент України Володимир Зеленський заявив, що Володимира Цемаха перед відправкою до Росії допитали голландські слідчі.

Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines, який виконував рейс Амстердам — Куала-Лумпур, був збитий на Донбасі неподалік Сніжного Донецької області 17 липня 2014 року. На борту літака перебували 298 пасажирів та членів екіпажу, усі вони загинули.

Офіційне слідство підтвердило, що ракета «Бук», яка збила літак MH17 неподалік Сніжного Донецької області, була привезена на окуповану територію Донбасу з Росії й належала 53-й зенітно-ракетній бригаді Збройних сил Росії, яка розташована у Курській області.

Влада РФ заперечує причетність своїх структур до трагедії, заявляючи, що літак збили українські військові з села Зарощенське.