Україна підготувала закон про запровадження ринку землі — меморандум з МВФ

Українські урядовці разом з експертами Світового банку розробили та підготували законопроект, яким запроваджується вільний ринок земель сільськогосподарського призначення.

Про це йдеться у меморандумі про співпрацю між Україною та Міжнародним валютним фондом в рамках нової кредитної програми stand-by, текстом якого володіє редакція «Інтерфакс-Україна».

«Робоча група, до складу якої увійшли відповідні міністерства, в співпраці зі Світовим банком підготувала проект закону про обіг земель з метою дозволити продаж землі при умові дії адекватних запобіжників», — йдеться у документі.

Там також додають, що в Україні «стартувала інформаційна кампанія, яка пояснюватиме переваги проведення земельної реформи».

Зазначимо, що 18 грудня профільний комітет Верховної ради рекомендував депутатам продовжити мораторій на продаж землі до 2020 року. Відповідне питання мають розглянути на засіданні парламенту 20 грудня.

Також повідомлялось, що МВФ наполягав на відтермінуванні запровадження в Україні накопичувального рівня пенсійного забезпечення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Корупція, зростання цін і дефіцит бюджету: з чим доведеться боротися Україні, щоб отримати $4 мільярди від МВФ

Рада МВФ погодила нову кредитну програму для України обсягом 3,9 мільярда доларів 18 грудня 2018 року.

Зазначимо, що наразі в Україні діє заборона (мораторій) на продаж та відчуження сільськогосподарських земель. Власники земельних паїв не можуть вільно розпоряджатися ними, тому єдиним способом передачі землі для користування іншим особам є укладання договору оренди.

Водночас, в Україні відсутня інфраструктура для запровадження ринку купівлі та продажу сільськогосподарської землі, що є формальною причиною для продовження мораторію.

Нагадаємо, що 22 травня стало відомо, що Європейський суд з прав людини визнав мораторій на продаж землі в Україні таким, що порушує права людини та рекомендував скасувати його.

19 вересня українська юридична компанія, керуючись рішенням ЄСПЛ, подала до суду на нотаріуса, який відмовив у оформленні угоди на купівлю-продаж землі через мораторій. Юристи стверджують, що в Україні діє принцип верховенства міжнародного права над українським, таким чином, рішення Європейського суду має більшу силу, ніж положення Земельного кодексу про заборону на продаж землі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Чия земля?»: яким буде земельний ринок без мораторію

Нагадаємо, наприкінці 2017 року президент Петро Порошенко продовжив мораторій на продаж земель сільгосппризначення ще на рік.

Також у Світовому банку наполягали, що скасування мораторію на продаж землі залишається однією з ключових вимог міжнародних кредиторів та інвесторів.