Рада директорів Міжнародного валютного фонду затвердила нову кредитну програму для України (на ілюстративному фото — керуюча директорка Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард (R) та член Ради директорів МВФ Девід Ліптон (ліворуч) перед засіданням комитету МВФ в штаб-квартирі у Вашингтоні, округ Колумбія, США, 14 Жовтень 2017 року)
Фото:

EPA-EFE/SHAWN THEW

18 грудня Рада директорів Міжнародного валютного фонду затвердила нову кредитну програму для України — майже на 4 мільярди доларів. Водночас МВФ погодився одразу перерахувати перший транш 1,4 мільярди доларів. Але що доведеться зробити, аби отримати решту грошей? Нові вимоги МВФ багато в чому повторюють старі, які Україна так і не виконала протягом усіх попередніх програм співпраці.

Дефіцит бюджету

Як і раніше, ключова вимога фонду — зменшення дефіциту державного бюджету. Іншими словами, МВФ вимагає, щоб Україна затверджувала такі бюджети, в яких видатки не перевищують доходи. Або хоча б, щоб це перевищення було незначним. Саме через дефіцит бюджету уряду і потрібно позичати кошти у того ж МВФ, Світового банку, ЄС та просто продаючи свої боргові облігації.

Ухвалений Радою бюджет на 2019 рік відповідає вимогам МВФ щодо розміру дефіциту (2,3% ВВП). Проте, чи вдасться Україні виконати запланований бюджет — це вже інше питання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Бюджет-2019: долар по 29,4, найбільше витрачатимуть на соціалку, оборону та борг

Головними ризиками тут можуть стати непередбачувані державні видатки, пов’язані із загостренням ситуації на сході країни, або невиконання доходів. Зокрема, у 2018 році бюджет розраховували, керуючись хибними уявленнями про наслідки пенсійної реформи та осучаснення пенсій. Через це виникла «дірка» на близько 10 мільярдів гривень, яку довелося закривати, скорочуючи інші видатки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому Пенсійному фонду не вистачило 10,7 млрд грн

Член Ради директорів МВФ Девід Ліптон повідомив, що Україна зможе досягти поставлених цілей щодо дефіциту державного бюджету, провівши реформу податкової служби та енергетичну реформу.

«При цьому має зберігатися підтримка найбільш вразливих верств населення», — повідомив Ліптон.

Інфляція та Нацбанк

Ще одна вимога — уповільнення інфляції. Для цього Нацбанк і надалі повинен підтримувати «плаваючий» валютний курс.

«Низька і стабільна інфляція — необхідна передумова стійкого економічного зростання, а режим інфляційного таргетування — найефективніший шлях до неї», — погоджується голова Національного банку України Яків Смолій.

Наразі Нацбанк є відносно незалежним та проводить свою політику відокремлено від рішень уряду. Це позбавляє урядовців спокуси, наприклад, наказати НБУ надрукувати додаткові гривні, що може призвести до стрімкої інфляції та зростання вартості іноземних валют.

Водночас деякі кандидати у президенти будують свою передвиборчу програму на «поверненні Нацбанку у державне управління».

Крім цього, МВФ вимагає від Нацбанку вирішувати проблему непрацюючих кредитів, яких у банківській системі наразі більше половини.

Найбільш критична ситуація у державних банках, зокрема у ПриватБанку, де не обслуговуються близько 90% кредитів.

«Забезпечення незалежності центрального банку буде вирішальним у цьому питанні. Наразі вирішуються питання непрацюючих кредитів, відновлення активів збанкрутілих банків та покращення управління у державних банках», — йдеться у прес-релізі МВФ.

Також серед вимог МВФ — скасування 100% гарантії держави депозитів, розміщених в Ощадбанку.

Крім цього, Міжнародний валютний фонд наполягає на тому, що Україна не проводила пенсійної реформи у 2019 році та відтермінувала запровадження накопичувального рівня пенсійного забезпечення.

Корупція

Вимоги щодо антикорупційної реформи також залишаються одними з пріоритетних для МВФ. Там з нетерпінням чекають початку роботи Антикорупційного суду, а також проведення прозорої приватизації найбільших державних компаній.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ «Простономіка»: Чому скасували роздержавлення Центренерго

«Подальший прогрес в антикорупційній реформі та приватизації допоможе залучити інвестиції та покращити бізнес-клімат. Пріоритети включають початок роботи Антикорупційного суду, приватизацію найбільших державних компаній, спрощення регулювання та просування земельної реформи», — повідомив Девід Ліптон.

Водночас український парламент збирається продовжити мораторій на продаж сільськогосподарської землі ще на рік, через який відкладуть і земельну реформу, яка передбачає створення ринку землі. Відсутність прогресу у цьому питанні може позбавити Україну наступних траншів МВФ.

Нова програма МВФ розрахована на 3 транші. Перший на 1,4 мільярда доларів Україна отримає автоматично, а решту — за результатами виконання вимог фонду у травні та листопаді 2019 року. Кошти зарахують до міжнародних золотовалютних резервів України, звідки їх спрямують на погашення валютних боргів у 2019 році.

Ця програма стала вже десятою в історії незалежної України. При цьому у більшості випадків уряди не використовували всі виділені фондом кошти, адже не виконували поставлених вимог.

Зокрема, за останньою програмою — EFF — МВФ мав дати 15 мільярдів доларів. Але уряду затягував реформи, тому отримав менше половини, наприклад — ціни на газ так і не зросли достатньо.

Поділитись: