Нафтогаз почав закачувати газ до підземних сховищ для підготовки до наступного опалювального сезону. Також компанія планує запозичити кошти для купівлі додаткових обсягів газу.

Про це повідомив голова Нафтогазу Андрій Коболєв.

«Цього року перед нами стоїть завдання створити запаси газу більші, ніж ми це робили раніше. Дія існуючих контрактів з Газпромом завершиться 1 січня і Україна має підготуватися до будь-яких деструктивних рішень Кремля, зокрема до переривання транзиту», — повідомив Коболєв.

За його словами, Нафтогаз планує закачати до підземних сховищ 20 мільярдів кубометрів газу. Цього буде достатньо для проходження зимового періоду за будь-яких погодних умов та будь-якого результату переговорів щодо майбутнього транзиту газу.

«Нафтогаз вже працює над питаннями залучення коштів, необхідних для закупівлі та закачування газу до сховищ», — додав Коболєв.

Він також нагадав, що стратегічні запаси газу має створювати не лише Нафтогаз, але й газорозподільчі компанії (облгази). Проте останні цю норму закону ігнорують.

Раніше повідомлялось, що у ЄС почали готуватися до наступного опалювального сезону раніше, ніж будь-коли до цього, а через глобальне потепління російський Газпром отримав менші прибутки.

Напередодні у рейтинговому агентстві Moody’s зазначили, що позиції Газпрому на тристоронніх переговорах суттєво послабли через відмову Данії погоджувати будівництво «Північного потоку-2» у своїх водах.

Зокрема, там вважають, що газопровід «Північний потік-2» без відсутності дозволу уряду Данії не зможуть здати в експлуатацію вчасно, тобто до 1 січня 2020 року. Зазначимо, що наприкінці 2019 року добігає кінця контракт між Україною та Росією про транзит газу. У Газпромі сподівалися до того часу збудувати обхідний газопровід, щоб постачати газ до Європи в обхід України та висувати політичні вимоги Україні задля продовження транзиту.

Нагадаємо, що 21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.

На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.

Напередодні переговорів у Нафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.

Наразі Україна та Росія намагаються укласти новий контракт про транзит газу до Європи. Чинний контракт закінчується 31 грудня 2019 року.

Зазначимо, що транзит російського газу через газотранспортну систему України є однією з найбільших статей експорту українських послуг та приносить Україні щороку близько 3 мільярдів доларів.

Втрата Україною транзиту означатиме втрату значної частини валютної виручки.

Росія може відмовитися від українських послуг транзиту після завершення чинного нині контракту — 31 грудня 2019 року. Зокрема, з цією метою Росія будує газопроводи в обхід України — «Північний потік-2» та «Турецький потік».

Поділитись: