Кабінет міністрів запропонував інвесторам, які збудували в Україні вітроелектростанції, погодитися на добровільне зниження «зеленого» тарифу на 12,5%, а інвесторам, які збудували сонячні електростанції — на 25%.

Про це йдеться у проєкті меморандуму між Кабінетом міністрів та інвесторами у відновлювальну енергетику, повідомляє видання «Енергореформа», посилаючись на текст меморандуму.

Документом, який наразі обговорюється між урядом та інвесторами, передбачається також заборона на надання «зеленого» тарифу сонячним електростанціям, які збудують після 1 липня 2020 рок та вітровим електростанціям — після 1 липня 2021 року. Водночас такі електростанції зможуть брати участь у зелених аукціонах, на яких держава викуповуватиме їхню енергію.

Крім цього, уряд пропонує збільшити відповідальність «зелених» електростанцій за створення небалансів на ринку (тобто за виробництво надлишкової енергії, коли на неї нема попиту чи недовиробництво енергії, коли попит на неї високий).

Зелені тарифи — це тарифи, за якими держава виплачує власникам сонячних та вітроелектростанцій кошти за їхню електроенергію Такі тарифи є вищими за ринкову вартість електрики для того, аби стимулювати розвиток альтернативної енергетики в Україні. Високий розмір таких тарифів призвів до того, що сама електроенергія для споживачів також є дорожчою.

Раніше в уряді очікували, що інвестори погодяться на їхню пропозицію щодо зниження «зеленого» тарифу. Водночас, у компанії «ДТЕК» Ріната Ахметова, яка є найбільшим виробником зеленої енергії, заявляли, що готові до арбітражів проти України.

Напередодні в енергетичному регуляторі підрахували, що частка «зелених» електростанцій у виробництві енергії в Україні наразі складає 8%, водночас на розрахунки з цими електростанціями витрачають 26% всіх коштів.

Зростання частки «зеленої» енергетики зі збереженням чинної моделі розрахунків за «зеленим» тарифом створює дисбаланси на енергоринку. Держава наразі вже не має достатньо коштів для того, аби у повній мірі розрахуватися за своїми зобов'язаннями перед інвесторами, що збудували сонячні та вітрові електростанції.

Тому напередодні в уряді затвердили оновлений енергобаланс, у якому передбачили менші обсяги виробництва атомної енергії на користь «зеленої». Також у Міненерго запропонували заборонити введення в експлуатацію нових сонячних та вітрових електростанцій.

Поділитись: