Касаційний адміністративний суд у складі Верховного суду розпочав розглядати касацію Кабінету міністрів України, у якій уряд просить скасувати призупинення норм власної постанови, що наділяє Кабмін повноваженнями самостійно звільняти керівництво Нафтогазу.

Про це повідомляє «Інтерфакс-Україна».

Зазначається, що відповідною постановою уряд весною 2019 року обмежив права наглядової ради Нафтогазу, яка, згідно із реформою корпоратизації державних компаній, повинна була самостійно визначати, кого призначати головою державної газової компанії.

Це сталося у час, коли прем’єр-міністр України Володимир Гройсман увійшов у конфронтацію з керівником Нафтогазу Андрієм Коболєвим через те, що останній відмовлявся виконувати рішення уряду про зниження цін на газ для населення. Сам Коболєв свою поведінку пояснив тим, що уряд ухвалив постанову, яка суперечить чинному законодавству.

Згодом у Нафтогазі оскаржили це рішення уряду у суді та домоглися призупинки положень урядової постанови, яка забирає повноваження у наглядової ради компанії.

Нагадаємо, що 20 березня уряд звузив повноваження наглядової ради Нафтогазу. Тоді ж уряд ухвалив рішення продовжити контракт з чинним головою компанії на 1 рік, після чого Коболєва вирішили звільнити.

Нагадаємо:

У березні на енергетичних біржах Європи, на яких Україна купує імпортний газ, ціна на блакитне паливо різко впала. Так, рівень цін на ринку чи не вперше став нижчим за рівень регульованих державою цін. Тому 3 квітня уряд ухвалив постанову №293, якою зобов'язав Нафтогаз продавати газ населенню за ринковими цінами.

Згодом у Нафтогазі повідомили, що виконати цю постанову уряду неможливо, адже вона суперечить іншим урядовим постановам, зокрема про ПСО (спеціальні зобов’язання Нафтогазу продавати газ населенню за встановленою урядом ціною). Також у компанії закликали уряд або скасувати ПСО, або внести до нього зміни, щоб для зниження цін на газ для населення були всі законні підстави.

В уряді на таку пропозицію відповіли ультиматумом, закликавши Нафтогаз до 24 квітня публічно заявити про зниження цін на газ для населення у травні. Якщо цього не станеться, то уряд звільнить голову правління Нафтогазу Андрія Коболєва, контракт з яким продовжили напередодні.

22 квітня уряд та Нафтогаз узгодили рішення знизити ціни на газ для населення з 1 травня до 8247 гривень за тисячу кубометрів.

Водночас, відповідно до домовленостей України з Міжнародним валютним фондом та постанови про ПСО, з 1 травня ціни на газ для населення мають зрости до 9850 гривень за тисячу кубометрів, а з 1 січня 2020 року — до 12 300 гривень за тисячу кубометрів.

Ціна на газ для населення, згідно з вимогами МВФ, повинна формуватися із вдвох факторів — собівартості українського газу та супутніх послуг, та його імпорту. Оскільки газ у Європі подешевшав, і Україна може його закупити за менші гроші, держава може знизити тариф для населення, не порушивши тим самим домовленості з МВФ.

Поділитись: