Венесуела переносить європейський офіс державної нафтової компанії PDVSA до Москви

Президент Венесуели Ніколас Мадуро наказав перенести офіс державної нафтової компанії PDVSA з Лісабона до Москви. Про це заявила віце—президентка Венесуели Делсі Родрігес.

Як наголосила Родрігес під час зустрічі з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим, «Європа продемонструвала, що вона більше не може гарантувати збереження активів Венесуели». Як приклад віце-президентка навела небажання Банку Англії (центральний банк Великої Британії) передати Венесуелі її золотовалютні запаси.

Віце-президентка повідомила, що Каракас наразі «сповнений рішучості розширювати співпрацю з Москвою». А переїзд головного офісу PDVS якраз відповідає планам розширення технічного співробітництва з російськими енергетичними компаніями Газпром та «Роснефть».

29 січня Адміністрація президента США Дональда Трампа повідомила про рішення запровадити санкції проти Венесуели на тлі протестів проти чинного президента країни Ніколаса Мадуро. Зокрема, під санкції потрапила найбільша державна нафтова компанія країни PDVSA.

На розгляд Ради безпеки ООН 28 лютого винесли дві резолюції щодо ситуації у Венесуелі, запропоновані США і Росією. Жодну з них ухвалити не вдалося. Варіант США передбачав проведення вільних виборів у Венесуелі під наглядом міжнародних спостерігачів. На цю пропозицію наклали вето Росія та Китай.

23 лютого союзники лідера опозиції Хуана Гуайдо намагалися доставити у Венесуелу вантажі з гуманітарною допомогою, однак їх заблокували силовики. На кордонах із Бразилією та Колумбією сталися сутички, четверо людей загинуло, понад триста отримали поранення. У відповідь Сполучені Штати ввели санкції проти президента Мадуро та його оточення.

Зазначимо, що президент Венесуели Ніколас Мадуро називає допомогу США незаконною та непотрібною, і обіцяє блокувати її. Так, на початку лютого силовики заблокували поставки гуманітарної допомоги в країну, перекривши міст на кордоні з Колумбією. Мадуро категорично відмовляється пропускати вантажі зі США мотивуючи це тим, що начебто постачання гумдопомоги може бути прикриттям для військового вторгнення з боку США. Під час телезвернення до нації Мадуро заявив, що очікує 300 тонн гуманітарної допомоги з Росії, Китаю, Туреччини й ООН.

23 січня у Каракасі відбувся багатотисячний мітинг проти президента Ніколаса Мадуро. Під час нього голова парламенту Венесуели, лідер місцевої опозиції Хуан Гуайдо оголосив себе тимчасовим президентом країни.

Президент США Дональд Трамп заявив, щовизнає Гуайдо новим тимчасовим президентом. Також про підтримку Гуайдо, окрім США, заявили Франція, Велика Британія, Іспанія, Данія, Австрія, Швеція, Аргентина, Бразилія, Гватемала, Гондурас, Грузія, Канада, Колумбія, Коста-Рика, Панама, Парагвай, Перу, Чилі, Еквадор та Ізраїль. Натомість Мадуро підтримують Куба, Болівія, Туреччина, Росія та Мексика. Україна також оголосила свою позицію щодо політичної кризи у Венесуелі.

Венесуела переживає гостру соціально-економічну кризу. Гіперінфляція, девальвація національної валюти, дефіцит товарів першої необхідності, брак ліків призвели до того, що громадяни цієї держави масово залишають країну.