Віцепрезидент США Майк Пенс заявив, що він не проти оприлюднення стенограм його телефонних розмов із президентом України Володимиром Зеленським.

Як пише Politico, Пенс заявив, що зараз якраз працює з юрисконсультом Білого дому над цим питанням.

Водночас видання зазначає, що Пенс уникнув прямої відповіді на запитання, чи знав він про будь-які дії з боку адміністрації Трампа, спрямовані на те, щоб змусити Україну провести розслідування проти сім’ї Байденів.

«Давайте дуже чітко скажемо, що президент Зеленський сказав, що тиску не було ... І чітке прочитання стенограми показує, що в розмові Трампа з президентом Зеленським не було жодної «послуги за послугу», — сказав віцепрезидент США.

Пенс стверджує, що він сам «ніколи не обговорював питання Байденів» з Зеленським, передає АР. Він додав, що записи двох його телефонних розмов допоможуть виправдати президента Дональда Трампа.

У США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленським у липні 2019-го нібито вимагав відновити розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».

Burisma — одна із найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні, президент та засновник якої — Микола Злочевський, ексміністр екології часів президентства Віктора Януковича. Ліцензії на розробку газових родовищ фірмам Злочевського, зокрема Burismа, погоджувало міністерство, яке він сам і очолював. У 2014-му Злочевський залишив Україну, компанію підозрювали в ухиленні від податків, відмиванні коштів та розкраданні державних ресурсів. У 2018-му в Burisma повідомили, що судові справи проти компанії завершені. ГПУ дійсно закрила справу щодо ухилення від податків, справа щодо відмивання коштів була програна Злочевському в Лондонському суді. А справа щодо розкрадання державних ресурсів — фактично видача ліцензії самому собі — була передана в НАБУ, яке продовжує розслідування. 

Попри провадження, компанія не припиняла діяльність, у 2014-му при Burismа створили раду директорів, в яку увійшов, зокрема Гантер Байден. Він був у раді директорів до 2019 року. Офіційно у справах щодо Burismа він не фігурував. 

Поділитись: