У свідченнях тимчасового повіреного у справах Сполучених Штатів Америки в Україні Вільяма Тейлора перед Конгресом у справі імпічменту американського президента Дональда Трампа зокрема йдеться про те, що працівники Ради національної безпеки США не могли організувати зустріч із питань розморозки американської військової допомоги Україні, бо були зайняті питанням придбання Гренландії.

Свідчення Тейлора оприлюднили 6 листопада.

Так, Тейлор у своїх свідченнях перед Конгресом повідомив, що з необхідністю відновлення військової допомоги одностайно погоджувалися на всіх рівнях прийняття рішення.

Профільних міністрів, директора Центрального розвідувального управління й радника президента з національної безпеки закликали організувати термінову зустріч із Трампом, аби «переконати його зняти затримку». Але до вересня зробити цього не вдалося.

Пояснюючи, чому так сталося, Тейлор повідомив конгресменам, що міністри в той час були в закордонних відрядженнях, але також додав: «Гадаю, це сталося саме в той час, коли виникло питання придбання Гренландії, яке відбирало багато сил у Раді національної безпеки».

Утім Голова комітету з питань розвідки Палати представників Адам Шиф сказав Тейлору, що зацикленість Трампа на Гренландії «викликала побоювання з цілковито іншої причини», з чим дипломат погодився.

У США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленським у липні 2019-го нібито вимагав відновити розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».

Burisma — одна із найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні, президент та засновник якої — Микола Злочевський, ексміністр екології часів президентства Віктора Януковича. Ліцензії на розробку газових родовищ фірмам Злочевського, зокрема Burismа, погоджувало міністерство, яке він сам і очолював. У 2014-му Злочевський залишив Україну, компанію підозрювали в ухиленні від податків, відмиванні коштів та розкраданні державних ресурсів. У 2018-му в Burisma повідомили, що судові справи проти компанії завершені. ГПУ дійсно закрила справу щодо ухилення від податків, справа щодо відмивання коштів була програна Злочевському в Лондонському суді. А справа щодо розкрадання державних ресурсів — фактично видача ліцензії самому собі — була передана в НАБУ, яке продовжує розслідування. 

Попри провадження, компанія не припиняла діяльність, у 2014-му при Burismа створили раду директорів, в яку увійшов, зокрема Гантер Байден. Він був у раді директорів до 2019 року. Офіційно у справах щодо Burismа він не фігурував. 

Поділитись: