Врожай зернових буде зростати після запровадження ринку землі — Нацбанк

У Національному банку України очікують, що загальний обсяг врожаю зернових цьогоріч може сягнути 80 мільйонів тонн, а після відкриття ринку землі цей врожай може зрости ще більше.

Про це повідомив заступник голови Нацбанку Дмитро Сологуб під час конференції Market Risk 2019, передає прес-служба Нацбанку.

«У цьому році врожай зернових в Україні може сягнути рекордних 80 млн тонн, і це не збіг обставин, не фактор сприятливих погодних умов, а саме підвищення продуктивності аграрного сектору, який багато інвестував в оновлення техніки і технологій упродовж останніх років», — повідомив Сологуб.

За його словами, 80 мільйонів тонн — це не верхня межа врожайності українських сільгоспугідь. Земельна реформа, на думку Дмитра Сологуба, може сприяти значному збільшенню врожайності у найближчі роки.

Салогуб зазначає, що великі врожаї зернових сприяли зростанню експортної виручки України та припливу валюти в економіку, що позитивно відобразилося на курсі валют. Зокрема, завдяки рекордному врожаю у Нацбанку очікують на зміцнення гривні восени 2019 року.

Раніше у Нацбанку повідомили, що рекордні врожаї забезпечили високі надходження валюти до міжнародних резервів України, що не дозволило їм суттєво скоротитися під натиском виплат за державними валютними боргами. Так, у вересні резерви України скоротилися на 2,6%.

Нагадаємо, що відповідно до останніх соціологічних опитувань групи «Рейтинг», 73% українців не підтримують запровадження ринку землі. У вересні опитування про ставлення до ринку землі проводив фонд «Демократичні ініціативи». Відповідно до результатів цього опитування, 56% громадян підтримували право українців на продаж землі, а 28% були проти цього.

10 жовтня Володимир Зеленський виступив за тимчасове обмеження на продаж землі іноземців після скасування мораторію.

5 вересня Кабмін затвердив законопроєкт про ринок землі. Прем'єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що цей законопроєкт є лише першим з низки актів, направлених на створення ринку землі в Україні. Згодом даний законопроєкт зареєстрували у Верховній Раді.

За словами міністерки фінансів Оксани Маркарової, за допомогою програми уряду зі здешевлення кредитів на купівлю землі, ставки на ці кредити знизять нижче 5% річних. На цю програму у 2020 році передбачили 4,4 мільярда гривень.

19 вересня прем'єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що ринок землі в Україні запрацює 1 жовтня 2020 року.

Раніше в уряді повідомили, що дозволять іноземним компаніям продавати та купувати земельні паї. Водночас для цього цим компаніям треба створити юридичну особу в Україні.

Нагадаємо, що президент України Володимир Зеленський доручив парламенту до 1 грудня 2019 року ухвалити законопроєкт про ринок земель сільськогосподарського призначення.

Нагадаємо, що раніше президент України Володимир Зеленський виступив за скасування мораторію на продаж землі та відкриття ринку сільськогосподарських земель в Україні.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.

Нагадаємо, що Рада проголосувала за продовження мораторію на продаж сільськогосподарської землі 20 грудня 2018 року. Це рішення підтримав 231 депутат. У Мінекономіки рекомендували президенту цей закон заветувати. Президент підписав закон 4 лютого 2019 року.

22 травня 2018 року стало відомо, що Європейський суд з прав людини визнав мораторій на продаж землі в Україні таким, що порушує права людини та рекомендував скасувати його.

19 вересня українська юридична компанія, керуючись рішенням ЄСПЛ, подала до суду на нотаріуса, який відмовив у оформленні угоди на купівлю-продаж землі через мораторій. Юристи стверджують, що в Україні діє принцип верховенства міжнародного права над українським, таким чином, рішення Європейського суду має більшу силу, ніж положення Земельного кодексу про заборону на продаж землі.