Ціна газу для України, розрахована за формулою, закладеною у контрактах з Газпромом, станом на осінь 2019 року була б вдвічі вищою за ціну газу, який Україна купує на європейському ринку.

Про це повідомив комерційний директор Нафтогазу Юрій Вітренко.

За його словами, вартість газу за контрактом з Газпромом восени 2019 року мала б скласти 319 доларів за тисячу кубометрів, в той час як наразі вона складає 166 доларів за тисячу кубометрів та продовжує знижуватися.

«Тобто ми би зараз платили за Газпрому за газ ціну у 2 рази більшу! Це сталося якби ми не вимагали у Стокгольмському арбітражі перегляду контрактної ціни до ринкового рівня, зокрема заміни прив’язки до нафтопродуктів у формулі ціни на прив’язку до ринкових цін на газ у Європі, і не перемогли за цією вимогою», — заявив Вітренко.

Водночас наразі Росія не продає свого газу Україні, адже відмовляється визнавати рішення арбітражу, яким вартість російського газу суттєво знизили.Водночас під час зустрічей представників Газпрому та російського уряду з українськими політиками неодноразово озвучуються пропозиції відновлення поставок російського газу до України за старими контрактами.

«Ось вам приклад того, як Газпром та Росія будує відносини з Україною, і що відбувається коли нікому зрозуміти та захистити інтереси української сторони», — додав Вітренко.

Нагадаємо, що у вересні Нафтогаз знизив ціни на газ для населення на 3,4%.

Фото:

Юрій Вітренко

Напередодні у Нафтогазі підрахували збитки від того, що Росія відмовляється постачати газ до України в межах чинних контрактів, які компанія переглянула у Стокгольмському арбітражі. Вони складають сотні мільйонів доларів.

Наразі керівництво Росії все частіше заявляє про відновлення прямого постачання газу до України та вимагає укласти для цього новий контракт, при тому, що Газпром зриває умови попереднього, не постачаючи Україні газу.

Раніше виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко заявляв, що ніщо не заважає Газпрому постачати газ до України напряму. Зокрема, за його словами, у 2018 році Нафтогаз заплатив передоплату за російський газ, але Газпром цей газ до України не поставив, чим порушив умови угоди. Також Вітренко повідомляв, що Нафтогаз планує стягнути з Газпрому 3 мільярди доларів за рішенням Стокгольмського арбітражу у 2020 році.

Також Вітренко заявив, що Нафтогаз очікує рішення Стокгольмського арбітражу у ще одному позові проти Газпрому на 14 мільярдів доларів до кінця 2021 року.

Напередодні повідомлялось, що суд Люксембургу виконав рішення Стокгольмського арбітражу на території князівства. Газпром це рішення оскаржив. Водночас з російської компанії ніяких активів стягнуто не було.

19 липня стало відомо, що суди Люксембургу та Нідерландів відхилили апеляцію Газпрому на виконання рішення Стокгольмського арбітражу на території цих країн.

Апеляцію на виконання рішення Стокгольмського арбітражу у Люксембурзі Газпром подав наприкінці травня 2019 року.

Нагадаємо, що у березні 2019 року Нафтогаз повідомив, що розпочав процес стягнення активів з Газпрому за рішеннями Стокгольмського арбітражу у Люксембурзі.

Зазначимо, що наразі Нафтогаз подає позови до судів різких країн, зокрема Швеції, Нідерландів, Швейцарії та США, у яких прагне стягнути заборгованість Газпрому за рішенням Стокгольмського арбітражу. Зокрема, Нафтогаз прагне конфіскувати активи Газпрому у європейських країнах і США та їхнім коштом погасити близько 2,7 мільярда доларів, які наразі Газпром винен за рішенням арбітражного суду у Стокгольмі.

5 липня 2019 року повідомлялось, що Нафтогаз заморозив виплату дивідендів дочірньою компанією Газпрому на суму 145 мільйонів доларів.

Раніше суд заборонив Газпрому отримувати дивіденди з підприємств та цінних паперів, які заморозили іноземні суди на виконання рішення Стокгольмського арбітражу у справі проти Нафтогазу.

Раніше у Нафтогазі повідомили, що очікують розпочати продаж активів, які іноземні суди арештували у Газпрому на виконання рішення Стокгольмського арбітражу, у 2020 році.

Нагадаємо, що борг Газпрому перед Нафтогазом за рішеннями Стокгольмського арбітражу наразі перевищує 2,8 мільярда доларів.

 

Нафтогаз судиться з Газпромом від 2014 року щодо двох великих питань: ціни на російський природний газ і транзит.

22 грудня 2017-го Нафтогаз заявив, що виграв арбітраж проти російського Газпрому у справі про постачання газу. Також Нафтогаз домігся зменшення майбутніх обов'язкових річних обсягів у понад 10 разів відповідно до його фактичних потреб в імпорті газу.

28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу до Газпрому за позовом на транзит газу на суму 4,673 мільярда доларів США. Таким чином, за результатами двох арбітражів між компаніями на поставку і транзит газу Газпром повинен доплатити НАК Нафтогаз 2,56 мільярда доларів. Через пеню сума боргу Газпрому перевищила 2,8 мільярда доларів.

Російський газовий монополіст подав апеляцію в суд округа Свеа, Швеція наприкінці березня 2018 року. Пізніше в Газпромі повідомляли, що не виплачуватимуть компенсацію Нафтогазу доти, доки не отримають рішення цього апеляційного суду.

Поділитись: