«Якщо угоду про транзит газу через Україну і підпишуть — Росія може не виконати її» — політолог

Навіть в разі підписання угоди про збереження транзиту газу через Україну залишиться питання, чи виконуватиме Росія цю угоду. Про це в ефірі програми «Нині вже» на Громадському заявив експерт Німецької ради зовнішньої політики Вільфред Їльге.

«Канцлер Німеччини Ангела Меркель та її міністр з економічної політики зараз намагаються у переговорах з Росією забезпечити для України достатню кількість транзиту газу. Проблема в тому, як може виглядати такий контракт з Росією і чи будуть взагалі якісь укладені документи, бо тут звичайно потрібен додатковий контракт, який чітко описує умови (збереження транзиту через Україну — ред.)», — зазначив він.

Він додав, що відкритим залишається питання, чи погодиться Росія на укладення подібної угоди та чи виконуватиме вона її.

«Переговори ідуть… Інша проблема полягає в тому, що, навіть якщо німецька сторона разом з російською і українською стороною досягнуть такого контракту, чи буде Путін взагалі виконувати (цю угоду — ред.), бо ми вже маємо специфічний досвід», — наголосив Їльге.

Як повідомлялося, посол України в Німеччині Андрій Мельник заявив, що гарантія транзиту газу через Україну має бути закріплена юридично.

Експерт Інституту Євроатлантичного співробітництва Андреас Умланд заявив, що будівництво газопроводу «Північний потік-2» з Росії до Німеччини підтримують великі німецькі приватні компанії та місцеві еліти.

Раніше канцлерка Німеччини Ангела Меркель заявила, що Берлін розглядає будівництво «Північного потоку-2» «не так критично», як Київ та виступає за збереження транзитної ролі України.

Зазначимо, що транзит російського газу через газотранспортну систему України є однією з найбільших статей експорту українських послуг та приносить Україні щороку декілька мільярдів доларів. Зокрема, у 2018 році доходи від транзиту російського газу перевищили українські витрати на імпорт газу на 0,7 мільярдів доларів.

Втрата Україною транзиту означатиме втрату значної частини валютної виручки. Зокрема, Росія прагне відмовитися від транзиту газу Україною коштом будівництва газопроводів в обхід України, зокрема «Північного потоку-2».

Напередодні у компанії Nord stream2, яка будує газопровід в обхід України «Північний потік-2», оголосили тендер на закупівлю труб для прокладання газопроводу в обхід акваторії Данії, яка так і не надала дозвіл на будівництво газопроводу.

4 вересня стало відомо, що Газпром почав будівництво фінської частини «Північного потоку-2».

25 липня у там розпочались роботи з прокладання труб «Північного потоку-2» дном Балтійського моря.

2 липня у Газпромі заявляли, що прокладатимуть газопровід навіть без дозволу Данії.

3 травня у Німеччині почали будувати наземну частину «Північного потоку-2», незважаючи на відсутність усіх дозволів від країн, через які пролягатиме газопровід.