Голова Нафтогазу Андрій Коболєв повідомив, що Європарламент може проголосувати за рішення щодо поширення дії енергетичних директив ЄС на російські газопроводи «Північний потік», «Північний потік-2» та Турецький потік», чим фактично знищить ідею постачання російського газу в обхід України.

«Друга нитка «Турецького потоку» буде залежати від дій Європарламенту найближчим часом і чи буде ухвалено Європарламентом зміни до (Третьої енергетичної) директиви. Якщо вдасться проголосувати застосування цієї директиви для російських газопроводів, то є велика вірогідність, що не відбудеться ні друга нитка «Турецького потоку», ні «Північний потік-2», — повідомив Коболєв під час прес-конференції 18 січня.

Він зазначив, що у Нафтогазі наразі сподіваються, що відповідне питання може винести на розгляд Європарламенту Румунія, яка починає головувати у ЄС.

Зазначимо, що мова йде про ухвалення рішення Європарламенту про поширенні дії Третього енеропакету ЄС на російські газопроводи. Ця директива передбачає відділення функцій постачання газу від його видобутку.

Тобто, у разі його ухвалення, Росія мусила б дозволити постачати газ через свої морські газопроводи іншим постачальникам та втратила б контроль над ними. У разі відмови проводити таку реформу, європейським країнам заборонили б купувати російський газ, що постачається російськими газопроводами.

Зазначимо, що 18 січня МЗС Німеччини заявили, що запуск «Північного потоку-2» не зупинять навіть санкції США проти газопроводу.

9 січня стало відомо, що США планують запровадити економічні санкції проти найбільших компаній-підрядників, які будують російський газопровід «Північний потік-2». Зокрема проти швейцарської компанії Allseas, яка володіє кораблями, що можуть прокладати газопровід на великій глибині і аналогів яким немає.

13 січня стало відомо, що посол США у Німеччині Річард Гренелл розіслав низці німецьких компаній листа, у якому застеріг від участі у будівництві «Північного потоку-2» та можливим запровадженням американських санкцій за це.

Раніше повідомлялось, що Газпром збудував уже 370 кілометрів «Північного потоку-2» та завершив роботи у територіальних водах Німеччини.

Наразі Газпром отримав дозволи на будівництво «Північного потоку-2» у майже всіх країнах, через води та територію яких планують прокладати трубопровід, зокрема у Росії, Фінляндії, Швеції та Німеччині. Водночас, єдиною країною, яка поки не надала Газпрому дозвіл на спорудження газопроводу є Данія.

12 грудня Європарламент ухвалив резолюцію, яка засуджує спорудження«Північного потоку-2». Також 12 грудня у Конгресі США ухвалили резолюцію проти завершення будівництва «Північного потоку-2».

Північний потік-2, або Nord Stream-2 є другою гілкою проекту «Північний потік», націленого на постачання російського газу до ЄС в обхід України та східних держав-членів Євросоюзу. Перша гілка (Nord Stream-1) функціонує від 2011 — 2012 років. Друга гілка мала дозволити Газпрому постачати російський газ до ЄС без використання української газотранспортної системи.

Нагадаємо, Німеччина дозволила прокласти «Північний потік-2» на своїй території. США попередили Німеччину про санкції через газопровід «Північний потік-2».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому «Північний потік-2» небезпечний — інтерв’ю з експертом Михайлом Гончаром

Зазначимо, що транзит російського газу через газотранспортну систему України є однією з найбільших статей експорту українських послуг та приносить Україні щороку декілька мільярдів доларів. Зокрема, у 2018 році доходи від транзиту російського газу перевищили українські витрати на імпорт газу на 0,7 мільярда доларів.

Втрата Україною транзиту означатиме втрату значної частини валютної виручки.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile