Тимчасова слідча комісія щодо розкрадань в оборонному комплексі провела своє перше засідання після виходу журналістського розслідування програми «Наші гроші з Денисом Бігусом». Розповідаємо, хто на нього прийшов, і що про свою роботу сказали голови слідчих органів.

Генеральна прокуратура й «не останні підозри»

Генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що ГПУ отримала листування фігурантів розслідування журналістів щодо розкрадання в оборонному комплексі з телефонів Андрія Рогози та Віталія Жукова (ще у 2017), утім на них є не всі діалоги, які показали журналісти.

«Наприклад, що лише побіжно мої прокурори говорять, що розмови, показані Бігусом між Жуковим і Павлом Букіним — це керівник теперішній, здається, концерну Укроборонпром, — що такого листування в цих трьох телефонах немає», — сказав Луценко.

Утім експертиза все ж підтвердила, завантажене з телефонів Рогози та Жукова листування — не було змонтованим і не має жодного зовнішнього втручання. Луценко також заявив, що підозри Андрію Рогозі та Віталію Жукову у справі щодо розкрадання в оборонному комплексі — не останні.

Зачепив генпрокурор також тему постачання деталей з Росії загалом, заявивши, що ФСБ минулого тижня перекрила всі відомі правоохоронцях схеми постачань комплектуючих для українського оборонно-промислового комплексу. І до теми промислового комплексу — за словами Луценка, в ЄДР нині є 480 кримінальних правопорушень, що стосуються державного концерну Укроборонпром.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура й три листи до НАБУ

Керівник САП Назар Холодницький заявив, що його відомство написало три листи на адресу Національного антикорупційного бюро щодо кримінального провадження, де фігурувала фірма «Оптимумспецдеталь».

За його словами, детективи НАБУ внесли до ЄРДР дані про злочин 2 березня 2016, а вже з вересня втратили до нього інтерес.

«Мав навіть місце випадок, коли в жовтні 2016 року детективи не прийшли в суд, щоб підтримати власне клопотання для надання доступу до речей і документів і суд відповідно залишив його без задоволення. Тому на початку січня 2017 року за підписом заступника голови САП на адресу заступника директора НАБУ Углави було спрямовано лист, в якому було вказано на суттєве зниження інтенсивності розслідування зі сторони детективів НАБУ», — наголосив Холодницький продемонструвавши відповідний лист.

Керівник САП додав, що «апофеозом цієї ситуації стало звільнення детектива НАБУ Завгороднього у червні 17». Розслідування було поновлено аж у жовтні 2017 року з новим детективом.

«Він отримав вказівки прокурора строком виконання два місяці. З того часу, від жовтня 17-го року вказівки виконуються і досі», — заявив Холодницький.

Національне антикорупційне бюро та ймовірне звільнення працівників

Директор НАБУ Артем Ситник, працівники якого також фігурують у розслідуванні, заявив, що не виключає ймовірність їхнього звільнення.

«Є сенс розглянути питання щодо відсторонення певних співробітників НАБУ, прізвища яких згадані в розслідуванні, від роботи», — казав Ситник, відповідаючи на питання про ймовірне відсторонення свого заступника Гізо Углави.

Ще одна заява Ситника на засіданні ТСК — Євген Шевченко, який нібито є спецагентом НАБУ, не співпрацював з бюро щодо проваджень, які стосувалися державного концерну Укроборонпром.

Державне бюро розслідувань і виклик журналістів

Директор Державного бюро розслідувань Роман Труба розповів, що його відомство викликало журналістів проекту Bihus.info в межах розслідування щодо причетності правоохоронців до покривання корупціонерів. А також намагається отримати доступ до кримінальних проваджень, про які йдеться у розслідуванні, і матеріалів перевірок, згаданих журналістами.

Також Труба вказав, що оперативний супровід у розслідуванні робитиме Національна поліція.

Нагадаємо, 11 березня Bihus.Info оприлюднив останню частину розслідування про корупцію в оборонці, згідно з якою група осіб вела переговори про передачу хабара правоохоронцям за те, щоб вони не проводили розслідування та не притягали нікого до відповідальності за незаконні дії між компанією Оптимаспецдеталь та підприємствами Укроборонпрому під час укладання й виконання договорів щодо поставок військового обладнання на заводи групи державних оборонних компаній.

25 лютого програма «Наші гроші з Денисом Бігусом»випустила першу частину розслідування, у якій йдеться, що син заступника секретаря Ради національної безпеки й оборони Олега Гладковського — Ігор є учасником схем з розкрадання в оборонному комплексі України. Олег Гладковський, своєю чергою, є близьким другом президента Петра Порошенка. За даними розслідувачів, керівництво концерну Укроборонпром знало про шахрайські оборудки й давало на них згоду.

Перший заступник секретаря РНБО Олег Гладковський звернувся до правоохоронців із заявою про перевірку фактів з розслідування програми «Наші гроші» та попросив тимчасово зупинити його повноваження на посаді. Порошенко його відсторонення підтримав, а 4 березня підписав указ про звільнення з посади першого заступника секретаря РНБО Олега Гладковського.

Поділитись: