Завод «Кримський титан» в Армянську, через викиди з якого евакуювали сотні людей, належить бізнес-партнеру українського олігарха Дмитра Фірташа та обходить європейські санкції, введені через анексію Криму.

Завод «Кримський титан» в Армянську, через викиди з якого евакуювали сотні людей, належить бізнес-партнеру українського олігарха Дмитра Фірташа та обходить європейські санкції, введені через анексію Криму.

Про це йдеться у спільному розслідуванні «Настоящего времени» та антикорупційного проекту «Муниципальный сканер».

До осені 2016 року завод через низку компаній, частина з яких розташована в ЄС, напряму належав Дмитру Фірташу. Після того олігарх передав «Кримський титан» своєму бізнес-партнеру. Сам Фірташ з 2014 року живе в Австрії та обвинувачується Сполученими Штатами в корупції.

Розслідувачі заявили, що мають офіційні документи з російського та кіпрського реєстрів, які підтверджують зв’язок Фірташа з «Кримським титаном».

Бізнес-партнер Фірташа Олександр Ємелін володіє у Москві компанією «Титановые Инвестиции». У 2014 року ця компанія відкрила філіал в Армянську, і цей філіал став власником заводу «Кримський титан». Водночас московською компанією повністю володів кіпрський офшор Letan Investments Limited. Цей офшор до осені 2016 року повністю належав Фірташу. Однак у вересні 2016-го Фірташ вирішив передати формальні права власності на офшор Олександру Ємеліну. Причина такого рішення невідома.

Зазначається, що компанія «Титановые Инвестиции» неодноразово брала участь у російський державних контрактах. Загалом вона виконала змовлень на майже 76,5 мільйонів рублів.

Експерт у сфері міжнародних інвестицій на умовах анонімності сказав, що цей ланцюг компаній порушує санкційний режим. В ідеальному варіанті санкції мають поширюватися на всі ці компанії до кінцевого власника.

Депутат Європейського парламенту Пятрас Ауштрявічюс, який регулярно вносить проекти про посилення санкцій відносно Росії, підтвердив, що діяльність компанії порушує режим санкцій. Він також називає діючу політику Євросоюзу з моніторингу виконання санкцій недостатньо ефективною.

Нагадаємо, на півночі анексованого Криму в ніч з 23 на 24 серпня стався викид невідомої речовини. Російські ЗМІ про викид повідомили лише 27 серпня. Вони також зазначили, що у зв'язку з цим утворився маслянистий наліт на дахах будинків і листі дерев у місті Армянськ.

Роспоживнагляд встановив, що жителям анексованого Криму нічого не загрожує внаслідок викиду невідомої речовини в атмосферу. Водночас постійний представник президента України в Автономній Республіці Крим Борис Бабін заявив, що жителі Херсонської області поскаржилися на викиди.

Окупаційна влада анексованого Криму вирішила зупинити завод «Кримський титан» через неконтрольовані викиди хімічних речовин. Також стало відомо, що через викиди на заводі «Кримський титан» в анексованому Армянську евакуюють дітей.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Викиди в Криму: МОЗ опублікувало поради для жителів регіонів у зоні ризику

Президент Петро Порошенко у зв’язку з хімічними викидами заводу в анексованому Криму розпорядився, аби дітей з Армянська відправили на оздоровлення до Херсонської області.

6 вересня у школах та дитячих садках Херсонщини поблизу адмінкордону зупинили навчання.

6 вересня контрольно-пропускні пункти «Каланчак» та «Чаплинка», що на межі з анексованим Кримом, тимчасово призупинили роботу через хімічні викиди з заводу «Кримський титан». 15 вересня їх знову відкрили.

7 вересня на Херсонщині 40 прикордонників поскаржилися на погане самопочуття. Пізніше стало відомо про 61 прикордонника, який звернувся за допомогою.

Російське агентство «РИА Новости» з посиланням на депутата Держдуми Михайла Шеремета повідомляло, що завод «Кримський титан» в анексованому Криму повністю припинив виробництво після викидів з кислотонакопичувача в атмосферу.

Однак голова Херсонської ОДА заявив, що «візуально» завод «Кримський титан» ще працює.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖЕкологічне лихо в Криму: що відомо про хімічне забруднення Армянська

Мешканцям Херсонської області, що проживають поблизу адмінкордону з Кримом, роздали 20 тисяч марлевих пов’язок у зв’язку з викидами. Місцева влада заявила, що через хімічні викиди ніхто не постраждав.

Рятувальники Херсонщини обробили 234 км доріг та 2,5 га на пунктах пропуску «Каланчак» та «Чаплинка» для мінімізації наслідків впливу викидів заводу «Кримський титан» на анексованому півострові.

11 вересня голова Херсонської облдержадміністрації Андрій Гордєєв заявив, що в перші дні викидів у Криму окупаційна влада зв'язалася з керівництвом Херсонської області та просила воду для нібито покриття килотонакопичувача

Поліція в Автономній Республіці Крим та Севастополі розглядає три версії забруднення повітря в анексованому Криму та на Херсонщині.

Поділитись: