Зеленський: «Північний потік-2» — це поступове зняття санкцій з Росії
Президент України Володимир Зеленський заявив, що не відмовляється від своїх слів, оприлюднених у стенограмі розмови з президентом США Дональдом Трампом щодо недостатності допомоги ЄС Україні. Зокрема, Зеленський розкритикував підтримку Європою «Північного потоку—2».
Про це Зеленський повідомив під час спілкування з журналістами за підсумками розмови з Дональдом Трампом, передає «Інтерфакс-Україна».
«Але я сказав правду, тому що «Північний потік-2» для нас велика загроза енергетичній безпеці. Тому що ми з вами можемо втратити транзитні гроші, близько 3 мільярдів доларів щороку. І, на мою думку, «Північний потік» — це таке собі поступове зняття санкцій. Це моє особисте бачення, і я про нього відверто кажу. А за все інше велике спасибі», — заявив Зеленський.
Президент України також згадав, що європейські лідери вирішили повернути Росіє до ПАРЄ, однак, за словами Зеленського, це рішення ухвалили ще до його обрання президентом.
Нагадаємо, що в оприлюдненій 25 вересня стенограмі розмови Зеленського та Трампа український президент погодився з американським, що Європа робить недостатньо для стримування Росії, зокрема у питанні запровадження санкцій.
«Так, ви цілком маєте рацію. Не просто на 100%, а на 1000%, і я можу вам сказати, що я спілкувався з Ангелою Меркель і зустрічався з нею. Я також говорив і бачився з Макроном і я їм сказав, що вони не роблять стільки, скільки б мали робити щодо питання санкцій. Вони не просувають санкції», — повідомив Зеленський у відповідь на репліку Трампа про те, що США роблять для України набагато більше, ніж Німеччина та ЄС.
17 вересня стало відомо, що будівництво «Північного потоку-2» наблизилося до економічної зони Данії. Надалі будівництво трубопроводу припинять доти, доки Данія не видасть всі необхідні для цього дозволи.
Зазначимо, що російський трубопровід має пролягати через води Росії, Фінляндії, Швеції, Німеччини та Данії. Наразі Данія залишається єдиною країною, яка не надала відповідного дозволу на будівництво Росії, через що запуск трубопроводу, найімовірніше, відкладеться. Втрати Газпрому від такої затримки експерти оцінюють у 660 мільйонів євро.

Нагадаємо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.
Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.
Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.
27 березня повідомлялось, що Данія відмовила Газпрому у прокладанні «Північного потоку-2» у своїх територіальних водах. Тоді на розгляді в уряду Данії перебувало ще 2 альтернативні маршрути прокладання газопроводу.
Північний потік-2, або Nord Stream-2 є другою гілкою проекту «Північний потік», націленого на постачання російського газу до ЄС в обхід України та східних держав-членів Євросоюзу. Перша гілка (Nord Stream-1) функціонує від 2011 — 2012 років. Друга гілка мала дозволити Газпрому постачати російський газ до ЄС без використання української газотранспортної системи.
- Поділитися: