Журналісти звернулися до Генеральної прокуратури України та очільника відомства Юрія Луценка із закликом публічно  прокоментувати рішення Європейського суду з прав людини про заборону на доступ до даних головної редакторки програми журналістських розслідувань «Схеми» Наталки Седлецької і пояснити, як Україна буде його виконувати.

 Журналісти звернулися до Генеральної прокуратури України та очільника відомства Юрія Луценка із закликом публічно  прокоментувати рішення Європейського суду з прав людини про заборону на доступ до даних головної редакторки програми журналістських розслідувань «Схеми» Наталки Седлецької і пояснити, як Україна буде його виконувати.

До ініціативи зі зверненнями долучилися журналісти понад 15 видань, зокрема «Громадське телебачення», «Українська правда», телеканал 24, телеканал UA:Перший, «Новое время», , Радіо Свобода, «Громадське радіо», «Цензор.нет», «Слово і Діло», «UA Крим», «Слідство.інфо», Kyiv Post, Bihus.info, програма Вікна-новини (СТБ), Медійна ініціатива за права людини, бюро журналістських розслідувань «Свідомо», ІА «Центр журналістських розслідувань».

У соцмережах журналісти публікують дописи з тегами #почуюкожного #Луценко_дай_відповідь.

Журналісти вимагають від генпрокурора відповіді на такі питання: 

  1. Які заходи вжила Генеральна прокуратура України на виконання вимог цього рішення ЄСПЛ? Які заходи ще планують вжити?
  2. Чи вже отримали слідчий або прокурор відомості від оператора «Київстар» на виконання ухвал слідчого судді Печерського районного суду від 27.08.2018 року щодо номерів журналісток Наталки Седлецької та Крістіни Бердинських? Які саме відомості були отримані, в якому обсязі та коли? 
  3. Чи надав «Київстар» відомості спершу у повному обсязі відповідно до ухвали Печерського суду, а згодом в більш обмеженому, відповідно до листа слідчого мобільному оператору від 4 вересня?
  4. Чи буде використовувати Генпрокуратура ухвалу, винесену апеляційним судом Києва від 18 вересня, якою було обмежено обсяг до даних телефону журналістки Седлецької, адже це рішення за своєю суттю теж суперечить рішенню ЄСПЛ?
  5. Якщо слідчий чи прокурор у кримінальному провадженні вже отримав відомості від «Київстару» з телефонів журналістки Наталки Седлецької та Христини Бердинських, які планують вжити заходи з цими відомостями на забезпечення вимоги ЄСПЛ? Чи планують їх знищити у встановленому законом порядку?
  6. Чи доручали Генеральній інспекції провести службове розслідування стосовно дій слідчого Іжука та прокурора Зимогляда задля подальшого направлення дисциплінарної скарги стосовно вказаних прокурорів до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів? Якщо так, то коли і який результат такого службового розслідування?

Такі ж запитання Луценко отримав в офіційних інформаційних запитах від редакцій, надісланих в ГПУ. 

Згідно із законом «Про доступ до публічної інформації», відповідь на інформаційний запит журналістам ГПУ має дати упродовж п’яти робочих днів.

19 вересня прес-секретарка генерального прокурора України Юрія Луценка Лариса Сарган повідомила, що ГПУ отримала лист ЄСПЛ у справі Наталки Седлецької, але поки що не коментує рішення.

«Із цим документом зараз працюють в Генеральній прокуратурі. І поки триває робота з документом, ми не коментуємо цю інформацію», — відповіла Сарган на запит «Детектора медіа».

 

Напередодні Європейський суд з прав людини ухвалив рішення, яким зобов'язав українську владу утриматися від доступу до будь-яких даних з телефону головної редакторки програми журналістських розслідувань «Схеми» Наталки Седлецької.

Заборона на доступ до даних з телефону журналістки діятиме упродовж місяця – до 18 жовтня 2018 року. За цей час захист Седлецької має підготувати та направити повну скарги до ЄСПЛ, яку суд розглядатиме «в пріоритетному порядку». 

Рішення ЄСПЛ є обов’язковим для виконання.

10 вересня захист Седлецької звернувся до ЄСПЛ з проханням застосувати правило 39 Регламенту, аби убезпечити джерела антикорупційних розслідувань журналістки та очолюваної нею редакції програми «Схеми» від можливого розкриття.

18 вересня Апеляційний суд Києва дозволив слідчим відстежуватимісцезнаходження телефону головної редакторки програми журналістських розслідувань «Схеми» Наталки Седлецької за півтора роки (2016-2017 роки). 

Нагадаємо, 4 вересня стало відомо, що суд надав Генпрокуратурі доступ до інформації з телефону головредки «Схем» Седлецької за 17 місяців. Редакція «Радіо Свобода» висловила обурення через це рішення суду. 

У ГПУ заперечили прослуховування Седлецької та заявили, що жодним чином не втручатимуться у професійну діяльність та особисте життя журналістки, до телефону якої суд надав доступ правоохоронцям.

Водночас Наталя Седлецька у коментарі Громадському повідомила, що дані, доступ до яких надав суд, включатиме зміст SMS-повідомлень.

Журналістка Бердинських повідомила, що суд також надав ГПУ доступ до інформації з її телефону.

5 вересня Луценко запросив журналістку Седлецьку на закриту зустріч після того, як суд дозволив слідчим отримати доступ до інформації з її телефону.

Генпрокурор відмовився від прямого ефіру на «Радіо Свобода», куди його запрошували публічно відповісти на питання про надання слідчим доступу до телефону журналістки.

7 вересня у Києві під будівлею ГПУ журналісти та активісти вийшли на акцію підтримки журналістки «Схеми» Наталії Седлецької.

Журналісти закликали ГПУ не реалізовувати ухвалу щодо доступу до телефону головної редакторки «Схем» Седлецької.

13 вересня стало відомо, що Наталка Седлецька подала апеляційну скаргу на ухвалу суду, якою слідчому Генпрокуратури надали доступ до інформації з її телефону.

Президент України Петро Порошенко, відповідаючи на питання про надання прокурорам доступу до інформації з телефонів журналістів, порадив медійникам піти на зустріч до генпрокурора Юрія Луценка та «зняти всі питання».

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile