УКРАЇНА

ЄСПЛ зобов'язав Україну утриматися від доступу до будь-яких даних з телефону Седлецької

24 вересня, 2018 23:52
УКРАЇНА/ЄСПЛ зобов'язав Україну утриматися від доступу до будь-яких даних з телефону Седлецької
Зберегти
Вигляд
Європейський суд з прав людини ухвалив рішення, яким зобов'язав українську владу утриматися від доступу до будь-яких даних з телефону головної редакторки програми журналістських розслідувань «Схеми» Наталки Седлецької.

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення, яким зобов'язав українську владу утриматися від доступу до будь-яких даних з телефону головної редакторки програми журналістських розслідувань «Схеми» Наталки Седлецької.

Про це повідомило видання «Радіо Свобода», публікуючи текст офіційного листа з Європейського суду з прав людини.

ЄСПЛ застосував правило №39 Регламенту про невідкладні забепечувальні заходи та вказав уряду, що він має «забезпечити утримання органів влади від доступу до будь-яких даних, наведених в ухвалі слідчого судді Печерського суду від 27 серпня 2018 року».

«18 вересня 2018 року суд […] в інтересах сторін та інтересах належного провадження у справі ухвалив рішення вказати уряду України відповідно до статті 39 Регламенту на те, що він повинен забезпечити, щоб органи державної влади утрималися від доступу до будь-якої інформації, що стосується заявника, зазначеної в рішенні Печерського районного суду міста Києва від 27 серпня 2018», — йдеться у рішенні ЄСПЛ, отриманому 18 вересня.

Правило №39 ЄСПЛ застосовує у випадку, якщо суд вирішив, що заявник (у цьому випадку Седлецька) матиме ризик незворотної шкоди, у разі, якщо суд не застосує такий обмежувальних захід.

Заборона на доступ до даних з телефону журналістки діятиме упродовж місяця – до 18 жовтня 2018 року. За цей час захист Седлецької має підготувати та направити повну скарги до ЄСПЛ, яку суд розглядатиме «в пріоритетному порядку», йдеться у документі.

Адвокат журналістки Сергій Заєць зазначив, що невиконання Гепрокуратурою вимог ЄСПЛ потягне серйозні політичні наслідки.

10 вересня захист Седлецької звернувся до ЄСПЛ з проханням застосувати правило 39 Регламенту, аби убезпечити джерела антикорупційних розслідувань журналістки та очолюваної нею редакції програми «Схеми» від можливого розкриття.

18 вересня Апеляційний суд Києва дозволив слідчим відстежувати місцезнаходження телефону головної редакторки програми журналістських розслідувань «Схеми» Наталки Седлецької за півтора роки (2016-2017 роки). 

Нагадаємо, 4 вересня стало відомо, що суд надав Генпрокуратурі доступ до інформації з телефону головредки «Схем» Седлецької за 17 місяців. Редакція «Радіо Свобода» висловила обурення через це рішення суду. 

У ГПУ заперечили прослуховування Седлецької та заявили, що жодним чином не втручатимуться у професійну діяльність та особисте життя журналістки, до телефону якої суд надав доступ правоохоронцям.

Водночас Наталя Седлецька у коментарі Громадському повідомила, що дані, доступ до яких надав суд, включатиме зміст SMS-повідомлень.

Журналістка Бердинських повідомила, що суд також надав ГПУ доступ до інформації з її телефону.

5 вересня Луценко запросив журналістку Седлецьку на закриту зустріч після того, як суд дозволив слідчим отримати доступ до інформації з її телефону.

Генпрокурор відмовився від прямого ефіру на «Радіо Свобода», куди його запрошували публічно відповісти на питання про надання слідчим доступу до телефону журналістки.

7 вересня у Києві під будівлею ГПУ журналісти та активісти вийшли на акцію підтримки журналістки «Схеми» Наталії Седлецької.

Журналісти закликали ГПУ не реалізовувати ухвалу щодо доступу до телефону головної редакторки «Схем» Седлецької.

13 вересня стало відомо, що Наталка Седлецька подала апеляційну скаргу на ухвалу суду, якою слідчому Генпрокуратури надали доступ до інформації з її телефону.

Президент України Петро Порошенко, відповідаючи на питання про надання прокурорам доступу до інформації з телефонів журналістів, порадив медійникам піти на зустріч до генпрокурора Юрія Луценка та «зняти всі питання».

 

Пов`язані новини