Звільнення Росією українських військовополонених моряків входило до умов повернення російській делегації повноважень у Парламентській асамблеї Ради Європи.

Про це заявив постійний представник України при Раді Європи Дмитро Кулеба, повідомляє «5 канал».

Так, за словами Кулеби, переговори щодо повернення Росії до ПАРЄ активізувалися ще на початку цього року. Для цього Кремль мав виконати три умови: повернути Україні полонених моряків, надати доступ комісару Ради Європи з прав людини до Криму і сплатити внески до Ради Європи. 

Водночас дипломат наголосив, що згодом Європа дала зрозуміти Росії, що повернутися вона може і без виконання цих умов.

Тому, як пояснив Кулеба, російська нота вітчизняному МЗС щодо моряків з`явилася не через рішення ПАРЄ повернути повноваження російській делегації, а тому що спливав кінцевий термін виконання наказу Міжнародного трибуналу ООН.

«Просто так збіглося в часі, що в ніч з 24 на 25 червня якраз ухвалили цю резолюцію, а 25 спливав термін. Тому я підтверджую, що тема моряків в ПАРЄ лунала. Але, я переконаний, що Росія не збиралася виконувати ці три вимоги, бо вони розуміли, що коаліція на їхню користь вже зайшла в такий стан, коли поверне їх без жодних поступок. Я думаю, сталося саме так», — зазначив Кулеба.

Нагадаємо, 25 червня у Кремлі заявили, що РФ проігнорує вимогу Міжнародного трибуналу ООН з морського права щодо звільнення українських моряків, незаконно захоплених у листопаді 2018 року. У той самий час ПАРЄ ухвалила рішення, яке повертає Росію в Асамблею Європи після 5 років санкцій.

Увечері того ж дня стало відомо, що Росія таки подала до Міжнародного трибуналу ООН з морського права звіт про виконання рішення щодо звільнення українських моряків і надіслала Україні ноту, в якій міститься пропозиція, аби Україна надала гарантії подальшого кримінального переслідування українських моряків відповідно до російського законодавства.

У МЗС України вважають пропозицію неприйнятною і такою, що загострює спір між Україною та РФ.

Президент України Володимир Зеленський обурився діями міністра закордонних справ Павла Клімкіна, який, не порадившись із главою держави, відповів на ноту Російської Федерації. Клімкін же заявив, що МЗС не мав погоджувати із президентом ноту-відповідь Росії і опублікував відповідь України.

Зранку 25 листопада 2018 року українські кораблі та рейдовий буксир планово вийшли з порту Одеси до порту Маріуполя. Під час цього завдання російське судно протаранило український буксир та пошкодило його.

При виході з Керченської протоки російські судна обстріляли та захопили українські кораблі біля Керченської протоки. Загалом на трьох суднах були 24 українських військових, двоє з них службовці СБУ. Троє з них дістали поранення.

Усіх українців звинуватили у незаконному перетині кордону Російської Федерації в Чорному морі. 29 листопада 2018-го їх вивезли до СІЗО Москви.

Поділитись: